Hippolyte Flandrin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hippolyte Flandrin
Flandrin, Hippolyte, BNF Gallica Reutlinger.jpg
Narození 23. března 1809
Lyon
Úmrtí 21. března 1864 (ve věku 54 let)
Řím
Příčina úmrtí pravé neštovice
Místo odpočinku Hřbitov Père-Lachaise
Alma mater École nationale des beaux-arts de Lyon
Ocenění Římská cena (1832)
důstojník Řádu čestné legie
rytíř Čestné legie
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Manžel(ka) Aimée Ancelot (od 1843)
Děti Paul-Hippolyte Flandrin
Příbuzní Auguste Flandrin
Paul Jean Flandrin
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jean Hippolyte Flandrin (23. března 1809, Lyon21. března 1864, Řím) byl francouzský malíř, bratr malíře Paula Jeana Flandrina.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Hippolyte Flandrin se narodil r.1809 v Lyonu. Od dětství měl zálibu v umění a chtěl se stát malířem, nicméně jeho rodiče si přáli, aby se jejich syn stal obchodníkem. Navíc mladý Hippolyte nemá příliš velké umělecké znalosti, a proto maluje za peníze miniatury. Jeho tři bratři mají také umělecké sklony a jeho bratr Jean-Paul se též stal později proslulým umělcem, malujícím kostelní dekorativní fresky.

Hyppolite a jeho bratr Jean strávili nějaký čas v Lyonu, ale r. 1829 odešli do Paříže, kde studovali nejdříve pod vedením Louise Hersenta a později Jeana Augusta Dominiqua Ingresa, který měl na oba veliký vliv a stal se Hippolytovým celoživotním přítelem. Nejprve byl Hippolyte velmi chudý, ale v r.1832 vyhrál Prix de Rome za obraz Théseus u svého otce.Tento moment byl pro mladého Hyppolita velice významný, konečně se vymanil ze své dřívější chudoby.

V Itálii strávil pět let, a zatímco zde studoval Raffaela a řeckou i římskou antiku, ve Francii začíná být jeho umění velmi populární. V r.1838 se vrátil do Paříže a provedl v různých kostelích malířské výzdoby s regiliózní tematikou. Vedle toho se stal též velmi populárním autorem portrétů, ale dnes jsou známy především jeho fresky.

  • Hippolyte Flandrin
    Ve svatyni St. Germain des Prés v Paříži
  • V kostele Sv.Pavla v Nîmes
  • St.Vincent de Paul v Paříži
  • V kostele St.Martin ďAinay v Lyonu

V r.1853 byl Flandrin zvolen do Institutu.V r.1863 se mu však silně zhoršilo zdraví a 21. března 1864 zemřel v Římě kam se odjel léčit.

Srovnání[editovat | editovat zdroj]

Srovnání kompozic u různých autorů v různých dobách. Podobné kompozice vytvářeli Wilhelm von Gloeden, Fred Holland Day, Hippolyte Flandrin, Wilhelm von Plüschow, Gaetano D'Agata[1], Tony Patrioli nebo Robert Mapplethorpe.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.flickr.com/photos/63839718@N00/295855793/
  2. Latimer, Tirza True (2005). Women together/women apart: portraits of lesbian Paris. Rutgers University Press, pp. 71–73. ISBN 0-8135-3595-6.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]