Highway Star

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
„Highway Star“
Skladba od Deep Purple
Z alba Machine Head
Nahráno 6. - 21. prosince, 1971
Mountain Studios
Montreux, Švýcarsko
Žánr Hard rock
Heavy metal
Speed metal[1]
Délka 6:08
Vydavatelství EMI (UK)
Warner Bros. Records (US)
Producent(i) Deep Purple
Skladatel Ian Gillan
Ritchie Blackmore
Roger Glover
Jon Lord
Ian Paice
Machine Head
chronologicky
"Highway Star"
(1)
"Maybe I'm a Leo"
(2)

"Highway Star" je jednou z nejslavnějších skladeb od skupiny Deep Purple, která byla vydaná na albu Machine Head. Její kytarová a varhanová sóla se stala inspirací pro následující hudební díla mnoha dalších muzikantů a hudebních skupin.[2] Jon Lord říká, že jeho varhanové sólo je založeno na úryvku podobném Bachově kompozici.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Skladba se zrodila na koncertním turné v roce 1971, když se jeden z reportérů ptal členů skupiny jakým způsobem komponují svou hudbu. Kytarista Ritchie Blackmore tehdy vzal do ruky akustickou kytaru a začal dokola brknat riff skládající se z jednoduchého "G" během kterého ho začal zpěvák Ian Gillan doprovázet jednoduchým zpěvem. Vylepšenou verzi této skladby skupina předvedla večer na vystoupení během toho samého dne.[3] Poprvé se skladba objevila na jejich LP Machine Head z roku 1972.

Skladba je jednou ze základních hudebních děl, které skupina hrává na každém koncertním vystoupení a mnoho let byla tou, která jejich koncerty otvírala. V současnosti se píseň "Highway Star" hrává jako přídavek.

Coververze[editovat | editovat zdroj]

Skladba "Highway Star" je všeobecně považovaná za ranou speedmetalovou kompozici. Její cover verze byly nahrané více skupinami tohoto, ale i jiných žánrů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Heavy Metal: Speed metal Speed?
  2. :::: Roger Glover - the offical website
  3. Roger Glover Interview na stevemorse.com