Hercovka (usedlost v Libni)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hercovka (Libeň)
Usedlost Hercovka v Libni
Usedlost Hercovka v Libni
Základní informace
Výstavba 18. století
Přestavba 1925
Poloha
Adresa U Hercovky 752/1, Praha 8 - Libeň, ČeskoČesko Česko
Ulice U Hercovky
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 41226/1-1968 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Usedlost Hercovka v Libni v Praze 8 se nachází v ulici U Hercovky, uprostřed sadů pod svahem severně od dolního konce ulice V Holešovičkách.[1] Ve starém katastru Holešoviček měla čp. 119. Je chráněna jako kulturní památka České republiky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně bývaly v okolí vinice, na kterých v 18. století vznikla viniční usedlost. Roku 1741 zdědila vinici s budovami Veronika Hubatiová, provdaná Herzogová. Na počátku 19. století vlastnil usedlost se zahradou o velikosti 161 sáhů Matěj Hlinomaz, na konci 19. století pak Jan Mladějovský. Poté zde byla nějaký čas umístěna obecná škola. Roku 1925 byla obytná budova zvýšena o patro a přestavěna na vilu. Dochovala se pouze část klasicistních hospodářských budov.

V libeňské Hercovce pobýval ve svých posledních dnech básník S. K. Neumann, kterému roku 1975 odhalili na domě pamětní desku od sochaře Karla Lidického.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době vila patří soukromé společnosti a bez využití chátrá. Okolí vily se často stávalo útočištěm narkomanů a lidí bez domova. Městská část Praha 8 se přes oficiální nesouhlas místních občanů již několikrát za podezřelých okolností snažila prodat také část pozemku kolem vily Hercovka stejné soukromé společnosti, která vlastní samotnou vilu. V této snaze ji nezbránil ani fakt, že vila je kulturní památkou, pozemek se dle návrhu metropolitního plánu má stát součástí centrálního parku Hercovka, který má propojit sever a jih tohoto území a dokonce ani to, že přes toto území vede důležitý biokoridor. Navíc pozemek byl městské části Praha 8 původně svěřen Magistrátem hl. města Prahy pod podmínkou, že městská část se zaváže pozemek nedělit, neprovádět na jinou fyzickou ani právnickou osobu a nebude měnit funkční využití pozemku PS (sady, zahrady a vinice).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Archivní mapy: CPO evid. č. 3990-1, mapový list č. II. Dostupné z WWW.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 100.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]