Henry Wadsworth Longfellow

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henry Wadsworth Longfellow
Henry Wadsworth Longfellow - Project Gutenberg eText 16786.jpg
Narození27. února 1807
Portland, Maine, USA
Úmrtí24. března 1882 (ve věku 75 let)
Cambridge, Massachusetts, USA
Příčina úmrtíperitonitida
Místo pohřbeníHřbitov Mount Auburn
BydlištěCambridge
Brattle Street
Maine
Portland
Kirkland Street
NárodnostAmeričané
Alma materBowdoinova kolej
Povolánípřekladatel, básník, romanopisec, profesor a spisovatel
ZaměstnavatelHarvardova univerzita
OceněníŘád za zásluhy v oblasti umění a věd
společník Americké akademie umění a věd
ChoťFanny Appleton Longfellow[1][2]
Mary Storer Potter Longfellow[2]
DětiAlice Mary Longfellow
Ernest Wadsworth Longfellow[2]
Edith Longfellow[2]
Frances Longfellow[2]
Charles Appleton Longfellow
Annie Longfellow Thorp
RodičeStephen Longfellow[2] a Zilpah Wadsworth[2]
PříbuzníSamuel Longfellow[2], Anne Longfellow Pierce, Mary Longfellow Greenleaf, Stephen Longfellow a Alexander Wadsworth Longfellow (sourozenci)
PodpisHenry Wadsworth Longfellow – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henry Wadsworth Longfellow (27. února 1807, Portland, Maine, USA24. března 1882, Cambridge, Massachusetts) byl americký básník, mezi jehož díla patří Paul Revere's Ride, A Psalm of Life, The Song of Hiawatha a Evangeline. Je také autorem prvního amerického překladu Dantovy Božské komedie a jedním ze členů literární skupiny známé pod názvem Fireside Poets.

Vodopády Minehaha[editovat | editovat zdroj]

Alexander Hessler: Snímek vodopádů Minehaha v Minnesotě, který údajně inspiroval básníka Henryho Wadswortha Longfellowa k napsání jeho slavné Písně o Hiawathovi

Za zmínku stojí snímek vodopádů Minehaha (Minnehaha Falls) amerického fotografa Alexandra Hesslera, který údajně básníka inspiroval k napsání jeho známé Písni o Hiawathovi.[3]

Snímek vznikl během zakázky pro Harper’s Traveler’s Guide v padesátých letech 19. století, když pořizoval krajinářské daguerrotypické snímky řeky Mississippi od města St. Paul až po Galenu v Illinois. Za jediný den v srpnu 1851, Hessler a jeho asistent Joel E. Whitney, pořídili 85 pohledů z Minnesoty, včetně vodopádu Minnehaha. Snímek se dostal do Hesslerovy galerie v Chicagu, kde jej zakoupil George Sumner jako dárek pro svého bratra a senátora Charlese Sumnera z Massachusetts, ten jej ukázal svému příteli básníkovi Henrymu Wadsworthovi Longfellowi, který se tímto obrázkem inspiroval ke známé písni “The Song of Hiawatha.” Oba dva - básník i fotografie - se stali velmi populární, další fotografové cestovali k těmto vodopádům a Hessler kopíroval původní daguerrotypii a prodával ji jako papírové výtisky.[4]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dostupné online.
  2. a b c d e f g h Kindred Britain.
  3. TAUSK, Petr. Dějiny fotografie. Praha: Akademie múzických umění v Praze, Fakulta filmová a televizní, SPN Praha, 1980. 17-332-79. S. 32. 
  4. FORESTA, Merry A. Slowly (the photographs) turn… [online]. [cit. 2010-08-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-11. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VANČURA, Zdeněk. heslo Longfellow, Henry Wadsworth. In: Zdeněk Vančura a kolektiv. Slovník spisovatelů : Spojené státy americké. Praha: Odeon, 1979. S. 417–420.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]