Henri Romagnesi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Henri Romagnesi
Narození7. února 1912
Paříž, FrancieFrancie Francie
Úmrtí18. ledna 1999 (ve věku 86 let)
Draveil, region Île-de-France
Národnostfrancouzská
Občanstvífrancouzské
Povolánímykolog
OceněníCena Marcelina Guérina (1987)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Romagnesi (7. února 1912 Paříž18. ledna 1999 Draveil) byl významný francouzský mykolog. Na jeho počest pojmenovala Francouzská mykologická společnost udělované ocenění Prix Romagnesi.[1] Hlavními body jeho celoživotního výzkumu bylo studium a zpracování holubinek (Russula) a závojenek (Entomola). Jeho botanicko-mykologická zkratka zní „Romagn“.

Známý je Henri Romagnesi hlavně díky obsáhlé monografii o řádu lupenotvarých hub. Jeho druhým stěžejním bodem výzkumu byly holubinky, o kterých roku 1967 vydal monografii s názvem Les Russules d’Europe et d’Afrique du Nord, ve které popsal v jeho době všechny známé druhy holubinek. Vytvořil tím novou systematiku, o kterou se opírá i dnešní moderní klasifikační systém holubinek. Mnoho druhů holubinek bylo v jeho dílo poprvé detailně popsáno.

Dalším významným dílem bylo Flore Analytique des Champignons Supérieurs, vydaná společně s Robertem Kühnerem. Dlouho dobu bylo toto dílo nejvýznačnějším mykologickou příručkou ve francouzštině.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Henri Romagnesi na německé Wikipedii.

  1. SCHUDER, Werner. Minerva. Internationales Verzeichnis Wissenschaftlicher Institutionen : Wissenschaftliche Gesellschaften. Berlin: De Gruyter, 2019. ISBN 978-3-11-082605-0. Kapitola France, s. 222. (německy)