Henri Dupuy de Lôme

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Henri Dupuy de Lôme
Narození 15. října 1816
Ploemeur
Úmrtí 1. února 1885 (ve věku 68 let)
Paříž
Alma mater École Polytechnique
Povolání politik, inženýr, ponorkář, aeronaut a architekt
Zaměstnavatelé Messageries Maritimes
Société Nouvelle des Forges et Chantiers de la Méditerranée
Ocenění velkodůstojník Řádu čestné legie (1863)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Napoléon — první řadová loď s parním pohonem a lodním šroubem
La Gloire — první pancéřovaná válečná loď schopná služby na otevřeném moři

Stanislas Charles Henri Dupuy de Lôme (15. října 1816 Ploemeur u Lorientu - 1. února 1885 Paříž) byl francouzský stavitel lodí, považovaný často za nejlepšího francouzského stavitele lodí všech dob. Zasloužil se především o rozvoj parou hnaných pancéřovaných bojových lodí a francouzského loďstva všeobecně, ale zasáhl i do vývoje ponorek a vzducholodí. Dopomohl k tomu, že se ve druhé polovině 19. století stalo francouzské loďstvo druhým nejmocnějším loďstvem na světě.

Henri Dupuy de Lôme vystudoval École Polytechnique. Po dokončení vzdělání odešel přibližně v roce 1842 do Anglie. Zde získal znalosti o stavbě železných lodí a využití parních strojů. V roce 1844 vydal v Paříži o svých poznatcích rozsáhlou zprávu.

Na základě průzkumu první britské železné šroubové dopravní lodi SS Great Britain, která byla spuštěna na vodu v době jeho pobytu v Británii, navrhl v roce 1845 novou koncepci válečných plavidel: Ocelový trup, a pohon parním strojem a lodním šroubem. Dopis, kterým tuto koncepci navrhl, lze považovat za první krok k moderním válečným lodím. V té době byly ve výzbroji všech námořních mocností plachetní řadové lodě.

Podle jeho návrhu byla v roce 1847 postavena Napoléon, první řadová loď poháněna parním strojem a také první řadová loď poháněná lodním šroubem. Napoléon však měl stále dřevěný trup.[1] Parní pohon byl doposud vyhrazen jen pro menší lodě, operující u pobřeží. Brzy se však rozšířil.

Dalším úspěchem byla stavba fregaty La Gloire – první plnohodnotné pancéřové lodi schopné operací na širém moři. Trup lodi byl sice stále ze dřeva, byl ale chráněn 120mm silným pancířem (prvním celoželeznou lodí byl britský HMS Warrior).[2]

Henri Dupuy de Lôme se později věnoval rovněž politice a byl členem francouzské akademie věd. Dodnes po něm byly pojmenovány tři lodě. Pancéřový křižník Dupuy de Lôme z roku 1887 byl první lodí své kategorie na světě. Následovala ponorka Dupuy de Lôme z roku 1914 a špionážní loď Dupuy de Lôme z roku 2004.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HYNEK, Vladimír; KLUČINA, Petr. Válečné lodě 1 – Lodě veslové a plachetní do roku 1860. Praha : Naše vojsko, 1985. S. 221.  

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HYNEK, Vladimír; KLUČINA, Petr. Válečné lodě 1 – Lodě veslové a plachetní do roku 1860. Praha : Naše vojsko, 1985. S. 199.  
  2. Hynek, Klučina (1985), s. 203.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]