Henri-Frédéric Amiel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Henri-Frédéric Amiel
Narození 27. září 1821
Ženeva
Úmrtí 11. května 1881 (ve věku 59 let)
Ženeva
Povolání básník, filosof, autor deníků, spisovatel a vysokoškolský pedagog
Podpis Podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikizdrojů původní texty na Wikizdrojích
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henri Frédéric Amiel (27. září 1821, Ženeva11. květen 1881, Ženeva) byl švýcarský filosof, básník a kritik.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v hugenotské rodiny (tj. rodiny francouzských protestantů), kteří se přestěhovali do Švýcarska kvůli ediktu nantskému.

Po ztrátě rodičů v jeho brzkém věku Amiel velmi cestoval, seznámil se důvěrně s největšími vůdci Evropy a vystudoval Německou filosofii v Berlíně. V roce 1849 byl jmenován profesorem estetiky v ženevské akademii a v roce 1854 se stal profesorem morální filozofie. Díky jeho účasti u schůzek a projevů, které pořádala demokratická strana, se odvrátil od šlechtické strany, ze které se brzy skládala většina kulturních činitelů města.

Tato izolace, do které svým odporem spadl, inspirovala Amiela k napsání autobiografické knihy „Osobní deník“, která je dosud známa a která získala po jeho smrti celoevropskou slávu. Byla přeložena do anglického jazyka ženou jménem Mary A. Ward ve spolupráci s Markem Pattisonem. Ačkoli je považován za druhořadého v oblasti počtu napsaných děl, jeho Osobní deník získal uznání a Amiel zas soucit kvůli svému nešťastnému životu. K Osobnímu deníku napsal i trochu poezie a dále se věnoval studiu velkých spisovatelů, např. Erasma, Madame de Stael a dalších.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]