Hardcore techno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hardcore techno
Původ ve stylechOldskool hardcore
New beat
Acid house
Industriál
Techno
Kulturní pozadíRaná devadesátá léta, Belgie, Nizozemsko a Frankfurt nad Mohanem, Německo
Typické nástrojeSyntezátor, Klávesy, Sampler, Bicí automat
Všeobecná popularitanízká až střední

Hardcore je druh elektronické hudby, který začal vznikat v 90. letech v Nizozemsku; pod tento termín spadá několik specifických stylů. Je popisován jako nejrychlejší, nejtvrdší a nejagresivnější elektronická hudba.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Abychom pochopili vznik hardcoru, je potřeba se vrátit do doby kolem 1970 a najít známky tvrdé elektronické taneční hudby. Skupiny jako Throbbing Gristle, Coil, Cabaret Voltaire, SPK a další, vytvářeli hudbu pomocí mnoha elektronických nástrojů. Výsledek poté zněl velice provokativně. Některé z hudebních zvuků a experimentování s nimi později ovlivnili celý hudební styl již od samotného vývoje hudebního stylu. V polovině 1980, pod vlivem belgické skupiny Front 242 vznikl nový hudební žánr EBM – electronic body music (v překladu elektronické tělo hudby), který byl přístupnější a více tanečně inspirovaný. Tento styl se vyznačuje minimalismem, chladnými zvuky převzaty z afroamerických vlivů, na rozdíl od stylů disco, funk nebo house, obvykle s kombinací agresivního vokálu a estetické blízkosti industrialu nebo punkové muzice. EBM se velmi ovlivnil house a pomohl tak ke vzniku acid housu a new beat. Všechny tyto prvky zde byli před příchodem hardcoru a ovlivnily jeho vývoj. 

Hardcore vznikl na začátku let devadesátých v Nizozemsku, konkrétně v Rotterdamu a s trochou nadsázky se dá říct že domovským klubem hardcoru je rotterdamský Parkzicht, který je znám svou otevřeností novým hudebním stylům. Jeden z prvních přímo "hardcore/gabber" klubů se stal belgický Club X, který je světoznámý právě kvůli tomuto stylu. První track o kterém se dalo mluvit jako o hardcoru se jmenoval "We Have Arrived" od "Mescalinum United" a vyšel v roce 1990. Větší gabber boom ale zaznamenal teprve až track "Amsterdam, Waar Lech Dat Tan?" od "Euromasters", který vyšel v roce 1991 na dnes už legendárním labelu Rotterdam Records. Právě kvůli tomuto tracku označila média gabbery za tancující hooligans, protože sloganem "Amsterdam, waar lech dat tan?" vítali fanoušci Feyenoordu Rotterdam Ajax Amsterdam.
V letech 199293 se hardcore rozšířil do dalších oblastí Nizozemska a bylo založeno spoustu nových hardcorových labelů, hardcore se stává životním stylem a hlavním poznávacím znamením gabberů je velmi nakrátko střižený účes a to jak u kluků, tak i u holek, které však většinou mívaly vlasy vystříhány pouze po stranách. Oblíbené oblečení byly značkové sportovní soupravy. Právě kvůli tomuto byli gabbeři spojováni s hnutím skinheads nebo neonacisty, zazněly i takové názory že všichni gabbeři jsou příznivci krajní pravice nebo ji nějakým způsobem podporují. Právě kvůli své rychlosti a agresivitě hardcoru, byly hardcore parties navštěvovány příznivci ultrapravice nebo hooligans a nebylo výjimkou že si hooligans znepřátelených klubů vyřizovali účty přímo na párty. Nakonec to dospělo k tomu že si hardcore DJs a producenti řekli, že o něco takového rozhodně nestojí a zavedly se opatření, které se snažily tomuto zabránit (např. United Gabbers against Rasism and Fascism). Proto ani dnes nemůžete jít v Nizozemsku nebo např. v Německu na hardcore akci ve fotbalovém dresu, těžkých botách atd.
V roce 1992 se rozhodla organizace ID&T uspořádat první Thunderdome a vsadila na velkou mediální propagaci, která ji vyšla na plné čáře. Thunderdome se stal legendou a tato akce a kompilace s ní spojené stále pokračují.
Koncem 90. let procházel hardcore těžkým obdobím a další energií pro něj se stal tzv. Newstyle Hardcore, který je více melodičtější, pomalejší, ale zároveň temnější a tvrdší než oldskool hardcore. Prvním newstyle trackem byl "Intelligence Hardcore", vytvořený v roce 97 "Darkraverem" a "DJem Vincem". Centrem newstylu se stává vedle Nizozemska také Itálie. V současnosti oldskoolu až na výjimky odzvonilo a patří newstyle hardcoru. A jak se stal Thunderdome téměř synonymem pro oldskool hardcore, tak to samé znamená pro newstyle Masters Of Hardcore.

Styly Hardcoru[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]