Hansonský monoxyl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hansonský monoxyl v Derbském muzeu

Hansonský monoxyl je loď z doby bronzové, která byla roku 1998 nalezena v Hansonově štěrkovně v Shardlow, malé vesnici v anglickém hrabství Derbyshire. Nyní se monoxyl nachází v Muzeu a umělecké galerii města Derby.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Loď se do dnešní doby dochovala téměř kompletní, ale než byl odhalen její význam, těžební stroje ji trochu poškodily. Vědci odhadují stáří monoxylu na 5500 let. Naneštěstí byla loď tak těžká, že musela být před transportem rozřezána na menší části. Hlavní příčinou této hmotnosti byla vlhkost, jež dřevo uchovala před hnitím. Po převozu byl monoxyl 18 měsíců ponořen v polyethylenglykolu. Tato látka pronikla do dřeva a zajistila jeho pevnost. Pak byla loď pomalu vysoušena Yorskou archeologickou společností.[1] Uchování monoxylu stálo 119 000 liber.

Neovyklé na objevu bylo i to, že loď stále obsahovala náklad pískovce. Předpokládá se, že ten byl určen pro zpevnění brodu přes řeku Trent.[1] Ve štěrkovně byl kromě toho objeven ještě jeden monoxyl, ale ten byl z důvodu zachování znovu pohřben.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Hanson Log Boat na anglické Wikipedii.

  1. a b Hanson Log Boat [online]. Derby.gov.uk [cit. 2011-08-14]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Second log boat found near Derby [online]. StonePages.com [cit. 2011-08-14]. Dostupné online. (anglicky)