Derby Museum and Art Gallery

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Derby Museum and Art Gallery

Historická budova muzea, dnes ovšem z větší části zabraná knihovnou
Údaje o muzeu
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Adresa  Derby
Založeno 1879
Kód památky 1279006
Zeměpisné souřadnice
Derby Museum and Art Gallery
Red pog.svg
Derby Museum and Art Gallery
Webové stránky

Derby Museum and Art Gallery (česky zhruba Derbské muzeum a umělecká galerie) je muzeum a galerie anglického města Derby. Bylo založeno v roce 1879 spolu s Derbskou ústřední knihovnou v nové budově z červených cihel navržené Richardem Knillem Freemanem a darované městu Michaelem Thomasem Bassem. Sbírky muzea zahrnují velkou část obrazů Josepha Wrighta, rozsáhlé ukázky porcelánu firmy Royal Crown Derby i jiných porcelánek v regionu. Kromě toho muzeum vystavuje také sbírky z oboru archeologie, přírodopisu, geologie a vojenství.

Jeho umělecká galerie je otevřena od roku 1882.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky muzea lze vystopovat k založení Derby Town and County Museum and Natural History Society (tedy Společnosti pro muzeum a přírodopis města a hrabství Derby) dne 10. února 1836. Společnost tehdy sídlila ve veřejných lázních, ovšem jednalo se o soukromou společnost placenou z členských příspěvků. Její sbírky začaly vznikat z darů, zpočátku zejména od doktora Forrestera, který byl předsedou Derby Philosophical Society (v překladu Derbské učené společnosti). Záštitu nad společností převzal William Cavendish, šestý vévoda z Devonshire a jejím předsedou byl sir George Harpur Crewe, baronet v osmé generaci, který byl vášnivým přírodopiscem. Do sbírek přispěl také plukovník George Gawler, který dodal minerály a vycpané ptáky včetně albatrosa z doby, kdy vykonával úřad guvernéra Jižní Austrálie. Do muzejních sbírek přešlo také mnoho exponátů z výstavy ústavu mechaniky v roce 1839, kde byly vystaveny mimo jiné části sbírek filantropa Josepha Strutta. V roce 1840 se společnost přestěhovala do Athenea ve Victoria Street. V roce 1856 už byly sbírky společnosti poměrně rozsáhlé a tehdejší předseda William Mundy nabídl muzeum městu, které ovšem tento návrh zamítlo (dvanácti hlasy proti devíti).

V roce 1857 se stal sekretářem společnosti Llewellyn Jewitt a muzeum se otevřelo pro širokou veřejnost. Prohlídky byly ovšem pouze v sobotní rána. V roce 1858 se muzeum opět stěhovalo, dělo se tak v rámci sloučení s Derby Town and County Museum and the Natural History Society (Muzeální a přírodopisná společnost města a hrabství Derby). Mimo jiné bylo přesunuto 4000 svazků literatury, vědecké přístroje a sbírka zkamenělin. V roce 1863 ustanovila společnost prvního kurátora a knihovníka, botanika Alexandera Croalla. Rok poté byla oficiálně knihovna s muzeem sloučeny v jednu instituci. Croall své místo opustil v roce 1875, aby se stal kurátorem v Stirlingském Smithově muzeu a umělecké galerii.

V roce 1870 bylo vlastnictví Derby Town and County Museum převedeno na Derby corporation, ale byl problém s nalezením místa pro vystavení sbírek. Poté, co všechny exponáty strávily tři roky ve skladech, se muzeum konečně otevřelo pro veřejnost 28. června 1879. O tři roky později, v roce 1882, byla otevřena umělecká galerie a hned rok poté, 1883, byla do muzea přivedena elektřina, aby mohla napájet umělé osvětlení.

V roce 1936 dostalo muzeum velký dar v podobě sbírky obrazů Alfreda E. Goodeyho, který se shromažďováním uměleckých děl zabýval padesát let. Po jeho smrti v roce 1945 navíc připadlo muzeu z dědictví třináct tisíc liber určených k rozšíření budovy muzea. Rozšíření o novou budovu, kde dnes sídlí především muzejní část, bylo dokončeno v roce 1964. Jak stará, tak nová budova byly navíc rekonstruovány v letech 2010-2011.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]