Vergiliova hrobka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Vergiliova hrobka, 1779
Vergiliova hrobka, 1782
Vergiliova hrobka, 1785

Vergiliova hrobka (v originále anglicky Virgil's Tomb) je jméno tří podobných obrazů, které anglický malíř Joseph Wright z Derby dokončil mezi lety 1779 až 1785. Patří mezi výsledky jeho cesty po Itálii podniknuté v letech 1773-1775. Na všech třech obrazech je polorozbořená stavba v blízkosti Neapole, která byla tradičně považována za hrobku, kde leží latinský epický básník Publius Vergilius Maro.

Na nejstarším z obrazů, který je datován do roku 1779, je navíc ještě zobrazen Titus Catius Asconius Silius Italicus, o něco pozdější básník, o kterém je známo, že Vergilia obdivoval. Tato olejomalba se plným jménem nazývá Vergiliova hrobka s postavou Silia Italica (anglicky Virgil's Tomb, with the Figure of Silius Italicus) a je v současnosti součástí soukromé sbírky.

Na rozdíl od slavných scén ve světle svíčky, kde Wright osvětlením šetřil a nechal jej vycházet z centra (například obrazy Filosof předvádí tellurium a Experiment na ptáku ve vývěvě), je zde naopak velká část obrazu vyplněna jasnou oblohou.

Druhý z obrazů, nazvaný krátce Vergiliova hrobka, je z roku 1782 a je dnes v Derbském muzeu a umělecké galerii.

Třetí obraz, který je dnes uložen v Belfastu, byl dokončen v roce 1785 a jmenuje se Vergiliova hrobka: Slunce se prodírá mrakem (anglicky Virgil's Tomb: sun breaking through a cloud).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Virgil's Tomb (Joseph Wright paintings) na anglické Wikipedii.