Vergiliova hrobka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vergiliova hrobka, 1779
Vergiliova hrobka, 1782
Vergiliova hrobka, 1785

Vergiliova hrobka (v originále anglicky Virgil's Tomb) je jméno tří podobných obrazů, které anglický malíř Joseph Wright z Derby dokončil mezi lety 1779 až 1785. Patří mezi výsledky jeho cesty po Itálii podniknuté v letech 1773-1775. Na všech třech obrazech je polorozbořená stavba v blízkosti Neapole, která byla tradičně považována za hrobku, kde leží latinský epický básník Publius Vergilius Maro.

Na nejstarším z obrazů, který je datován do roku 1779, je navíc ještě zobrazen Titus Catius Asconius Silius Italicus, o něco pozdější básník, o kterém je známo, že Vergilia obdivoval. Tato olejomalba se plným jménem nazývá Vergiliova hrobka s postavou Silia Italica (anglicky Virgil's Tomb, with the Figure of Silius Italicus) a je v současnosti součástí soukromé sbírky.

Na rozdíl od slavných scén ve světle svíčky, kde Wright osvětlením šetřil a nechal jej vycházet z centra (například obrazy Filosof předvádí tellurium a Experiment na ptáku ve vývěvě), je zde naopak velká část obrazu vyplněna jasnou oblohou.

Druhý z obrazů, nazvaný krátce Vergiliova hrobka, je z roku 1782 a je dnes v Derbském muzeu a umělecké galerii.

Třetí obraz, který je dnes uložen v Belfastu, byl dokončen v roce 1785 a jmenuje se Vergiliova hrobka: Slunce se prodírá mrakem (anglicky Virgil's Tomb: sun breaking through a cloud).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Virgil's Tomb (Joseph Wright paintings) na anglické Wikipedii.