Vergiliova hrobka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Vergiliova hrobka, 1779
Vergiliova hrobka, 1782
Vergiliova hrobka, 1785

Vergiliova hrobka (v originále anglicky Virgil's Tomb) je název tří tematicky podobných obrazů, které anglický romantický malíř Joseph Wright z Derby dokončil mezi lety 1779 až 1785, inspirován cestou po Itálii z let 1773-1775.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Tématem všech tří obrazů je polozbořená antická stavba, tehdy v blízkosti Neapole, která byla tradičně považována za hrobku latinského epického básníka Publia Vergilia Marona. Wright naskicoval sedm kompozic, a zaslal je k posouzení básníkovi Williamu Hayleyovi. Na jeho radu pak realizoval první olejomalbu.

Druhou verzi obrazu Hayley (1745-1820) údajně dostal od Wrighta a daroval ji své přítelkyni, spisovatelce Amelii Opie (1869-1853), po její smrti obraz prošel dalšími soukromými sbírkami, až byl roku 1981 v aukci zakoupen pro muzeum v Derby. Wrightovo autorství u tohoto obrazu zpochybnil již roku 1968 britský historik umění Benedict Nicolson[1].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Obrazy mají kromě své umělecké hodnoty také dokumentární hodnotu, protože území bylo počátkem 20. století zastavěno pro novou městskou čtvrť Neapole. Rozvaliny stavby byly konzervovány a doplněny, okolí upraveno na Vergiliův park. V hrobce byl již roku 1837 pohřben romantický spisovatel Giacomo Leopardi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Benedict Nicolson: Wright of Derby: Painter of Light. (1968)

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Virgil's Tomb (Joseph Wright paintings) na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]