Halticosaurus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxHalticosaurus
Stratigrafický výskyt: Svrchní trias
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda
Nadčeleď Coelophysoidea
Čeleď Halticosauridae
Rod Halticosaurus
Binomické jméno
Halticosaurus longotarsus
von Huene, 1908
Synomyma
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Halticosaurus (v překladu „hbitý ještěr“) je rod teropodního dinosaura, který žil v období svrchního triasu zhruba před 208 miliony let na území dnešního jižního Německa uprostřed formace Stubensandstein, kde byly nalezeny dvě kostry společně s prosauropodem plateosaurem. Někteří vědci ho zaměňují s rodem Liliensternus, ale Samuel Wells mezi nimi našel rozdíl. Patřit by sem mohl také zástupce rodu Tanystrosuchus, známý jen podle jednoho fosilního krčního obratle.

Liliensternus, příbuzný rod

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento teropod byl dlouhý zhruba 5,5 metru, dosahoval tedy střední velikosti. Přední pětiprsté končetiny byly krátké a asi o polovinu kratší než zadní silné nohy. Měl esovitý krk s dlouhou a velkou lebkou. V lebce se nacházelo mnoho dutin. Vpředu byl otvor pro nozdry a pro zatím neznámý účel, dále pak oční jamky a otvor pro žvýkací svaly. V čelisti se nalézalo mnoho zubů. Při běhu tvořilo tělo s ocasem horizontální linii. Živil se zřejmě především malými živočichy.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Huene, F. v. (1908). Die Dinosaurier der Europäischen Triasformation mit berücksichtigung der Ausseuropäischen vorkommnisse [The dinosaurs of the European Triassic formations with consideration of occurrences outside Europe]. Geologische und Palaeontologische Abhandlungen Suppl. 1(1): 1-419.
  • Sues, H. D.; Schoch, R. R. (2013). "Reassessment of cf. Halticosaurus orbitoangulatus from the Upper Triassic (Norian) of Germany - a pseudosuchian, not a dinosaur". Zoological Journal of the Linnean Society. 168 (4): 859. doi:10.1111/zoj.12038

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]