Národní park Gunung Mulu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Gunung Mulu)
Skočit na: Navigace, Hledání
Národní park Gunung Mulu
Taman Negara Mulu
IUCN kategorie II (Národní park)
Gunung Mulu
Red pog.svg
Gunung Mulu
Souřadnice 4°7′55,2″ s. š., 114°55′8,4″ v. d.
Rozloha 528.64 km²
Založeno 1974
Světové dědictví UNESCO
Typ přírodní dědictví
Rok zařazení 2000
Kritérium vii, viii, ix, x
Odkaz 1013

Gunung Mulu je národní park na severu Bornea, v malajsijském Sarawaku. Rozprostírá se v krasové oblasti a jeho rozloha je 528.64 km². Na severu sousedí s lesní rezervací Labi (125 km²) v Bruneji. Zahrnuje rozsáhlé jeskyně, které svým rozsahem a svými útvary lákají turisty a vědce z celého světa. Důležitou součástí chráněného území jsou i nížinné a horské tropické lesy. Nejvyšším bodem parku je stejnojmenná hora Mulu (Gunung Mulu, 2376 m).

V parku se nachází mnoho druhů živočichů a až několik tisíc druhů rostlin. Od roku 2000 je součástí světového dědictví. Ze zástupců savců lze jmenovat např. druhy luskoun ostrovní, veverka péřová, veverka holouchá, bělozubka nejmenší, gibon stříbrný, hulman šedý, hulman kaštanový, nártoun západosundský, outloň váhavý, charza žlutohrdlá, oviječ skvrnitý, sambar indický, muntžak sundský nebo 28 druhů netopýrů. Mezi ptačí druhy patří mimo jiné čáp pestrý, orlík kinabalský, orel malajský, bažant Bulwerův, zoborožec vrásčitý, zoborožec štítnatý, dvojzoborožec žlutozobý, salangana sundská, kukačka krátkoprstá a ledňáček modroprsý.[1]

Významné jeskyně[editovat | editovat zdroj]

V jeskyni Gua Nasib Bagus se nachází dosud největší známý jeskynní dóm Sarawak Chamber. Je 700 m dlouhý, 396 m široký a nejméně 70 m vysoký. Clearwater Cave je osmou nejdelší jeskyní na světě a zřejmě vůbec největší jeskyní na světě, co do jejího celkového objemu, který odpovídá 30 347 540 m³.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. World Heritage Information Sheets; M-Z; Malaysia - Gunung Mulu [online]. Program OSN pro životní prostředí, [cit. 2017-03-08]. Dostupné online. (anglicky)