Guernseyský skot

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Guernseyský skot
kráva plemene guernsey
kráva plemene guernsey
Základní informace
Země původu AnglieAnglie Anglie
Stupeň prošlechtění ušlechtilé plemeno
Směr užitkovosti mléčné plemeno
Tělesná charakteristika
Hmotnost samce 700 - 900 kg[1]
Hmotnost samice 500 - 560 kg[1]
Výška samce † 130 - 132 cm[1]
Výška samice † 120 - 125 cm[1]
Tělesný rámec malý
Barva světle žlutá až tmavě červená se světlými skvrnami
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah v kategorii na Commons
† výška uváděna v kohoutku

Guernseyský skot, též guernsey, je dojné plemeno skotu malého vzrůstu, které pochází z ostrovů Guernsey, Alderney a Sark v průlivu La Manche. Má blízko k plemenu skotu z blízkého ostrova Jersey, jerseyskému skotu, a tato dvě plemena se označují jako plemena kanálová. Chován je především ve Velké Británii a v Severní Americe, v Česku je pouze několik kusů.[1] Celosvětově však populace není velká a stavy zvířat se snižují.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Plemeno vzniklo ze skotu dovezeného mnichy, kteří jako první osídlily ostrovy v průlivu La Manche. Tento původní skot pocházel pravděpodobně z Bretaně a z Normandie.[1] Zákaz dovozu skotu, který byl vydán v roce 1789, následně izoloval populaci skotu na ostrovech. Oficiální plemenná kniha byla vydána v roce 1888.[1]

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Guernseyský skot je výrazně dojné plemeno malého tělesného rámce s jemnou, ušlechtilou hlavou, jemnou kostrou a slabým osvalením. Vemeno je velké, polovejčitého tvaru. Zvířata jsou rohatá. Srst je zbarvená v odstínech od světle žluté po tmavě červenou, hlava je pigmentovaná s bílou lysinou, mulec je růžový. Časté jsou světlé skvrny, ocas je bílý.

Užitkovost je jednostranná, mléčná, mléko obsahuje velké množství beta-karotenu, který mu dává typickou žlutou barvu. Vysoký je též obsah mléčného tuku. V roce 2001 dosahovaly krávy tohoto plemene v Anglii a Walesu průměrné roční užitkovosti 5 070 kg mléka s obsahem tuku 4,7 % a obsahem bílkoviny 3,6 %.[1]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e f g h SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Překlad Suchánek Bohumil (část skot). Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. Kapitola Plemena skotu, s. 54. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SAMBRAUS, Hans Hinrich. Atlas plemen hospodářských zvířat. Praha: Nakladatelství Brázda, 2006. 295 s. ISBN 80-209-0344-5. (česky)