Griselio Torresola

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Griselio Torresola
Narození 1925
Jayuya
Úmrtí 1. listopadu 1950 (ve věku 24–25 let)
Washington, D.C.
Příčina úmrtí střelná rána
Politická strana Puerto Rican Nationalist Party
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Griselio Torresola (1925, Juyaya - 1. listopadu 1950, Washington, D. C.) byl portorický nacionalista, který se dne 1. listopadu 1950 pokoušel zabít amerického prezidenta Harryho Trumana. On sám při atentátu zemřel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí a politika[editovat | editovat zdroj]

Griselio Torresola se narodil v rodině, která silně věřila v portorickou nezávislost. Účastnil se mnoha studentských demonstrací.

V roce 1948 přišel do New Yorku. Pracoval v papírnictví a ve skladu parfémů. Nakonec však práci ztratil a žil ze sociální podpory 125 dolarů.

Torresola byl členem Portorické nacionalistické strany a brzy se spojil s jiným Portoričanem Oscarem Collazou.

Atentát na Harryho Trumana[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Atentát na Harryho Trumana.

Dne 28. října 1950 se dozvěděli, že povstání v Portoriku za nezávislost bylo potlačeno. Oba byli z této skutečnosti zklamaní. Torresola o něco víc: jeho sourozenci byli zatčeni. Rozhodli se zabít amerického prezidenta Trumana. Kromě přitáhnutí světové pozornosti chtěli hlavně povzbudit domácí odboj.

Dne 30. října přijeli Collazo a Torresola do Washingtonu k budově Blair House, kde americký prezident pobýval (Bílý dům tehdy prodělával rozsáhlou rekonstrukci). Oba si budovu prohlédli a po chvilce odjeli do hotelu Harris. V pokoji se rozhodli, že si cestu k prezidentově pokoji prostřílí. Collazo začne přes hlavní vchod a Torresola z druhé strany. Torresola však měl před atentátem obavy. Věděl, že on sám je výborným střelcem, dobře však věděl, že totéž nelze říci o jeho kolegovi.

Dne 1. listopadu ve 14:30 začala akce. Collazo přišel k hlavnímu vchodu, zamířil na strážného a stiskl spoušť. Náboj se však zasekl. "Zatracená práce!" vykřikl Collazo a bouchl do pistole, která nakonec vystřelila a zasáhla strážného do nohy. Hned u vchodu se však zasekl, protože na něho začali střílet další dva strážní se samopalem.

Mezitím Torresola přišel k druhému vchodu a chladnokrevně zastřelil strážného Leslieho Coffelta. Ten však nebyl ještě mrtvý. Když Torresola přišel ke vchodu a nabíjel pistoli, Coffelt se vzchopil a střelil Torresolu zezadu do hlavy.

Collazo byl mezitím na druhém konci budovy zneškodněn strážným střelou do hrudi, překvapivě však přežil. Celá akce do tří minut skončila.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Torresola je dodnes spolu s Collazem v Portoriku oslavován jako hrdina.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Griselio Torresola na anglické Wikipedii.