Atentát na Harryho Trumana

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Atentát na Harryho Trumana
Harry Truman
Historické období USA
Cíl Harry S. Truman
Důsledky smrt 1 strážného, 1 atentátníka, zranění 2 strážných, prezident zůstal nezraněn
Datum 1. listopadu 1950
Místo Washington, D.C., USA Spojené státy americké
Pachatelé Oscar Collazo, Griselio Torresola
Použité zbraně pistole

Atentát na Harryho Trumana je událost z 1. listopadu 1950, kdy se dva atentátníci pokusili zabít amerického prezidenta Harryho S. Trumana. Jeho smrt měla posloužit k získání nezávislosti Portorika. Vše však skončilo smrtí jednoho strážníka a jednoho z atentátníků, zatímco Truman nebyl zraněn.

Před atentátem[editovat | editovat zdroj]

Dne 28. října 1950 se dvojice portorických nacionalistů Oscar Collazo a Griselio Torresola dozvěděla, že povstání za nezávislost Portorika bylo potlačeno. Oba byli z této skutečnosti zklamaní, protože byli členy Nacionalistické strany Portorika a navíc, Torresola byl členem ochranky předsedy strany Pedra Albizu Campose, který byl za své aktivity zatčen. Rozhodli se okamžitě jednat. Rozhodli se zavraždit Trumana.

Dne 30. října přijeli Collazo a Torresola do Washingtonu k budově Blair House, kde americký prezident pobýval (Bílý dům tehdy prodělával rozsáhlou rekonstrukci). Oba si budovu prohlédli a po chvilce odjeli do hotelu Harris. V pokoji se rozhodli, že si cestu k prezidentově pokoji prostřílí. Collazo měl začít u hlavního vchodu a Torresola z druhé strany.

Atentát[editovat | editovat zdroj]

Budova Blair House

Dne 1. listopadu ve 14:30 začala akce. Collazo přišel k hlavnímu vchodu a střelil strážného do nohy. Hned u vchodu se však zasekl, protože na něho začali střílet další dva strážní se samopalem.

Mezitím Torresola přišel k druhému vchodu a chladnokrevně střelil strážného Leslieho Coffelta. Ten však nebyl ještě mrtvý. Když Torresola přišel ke vchodu a nabíjel pistoli, Coffelt se vzchopil a střelil Torresolu zezadu do hlavy.

Collazo byl mezitím na druhém konci budovy zneškodněn strážným střelou do hrudi, překvapivě však přežil. Celá akce do tří minut skončila.

Po atentátu[editovat | editovat zdroj]

Leslie W. Coffelt

Hrdina Leslie Coffelt zemřel po převozu do nemocnice. Collazo byl po vyléčení postaven před soud, kde byl odsouzen k trestu smrti. Jelikož však Collazo nikoho nezabil a do budovy se prakticky nedostal, byl jeho rozsudek změněn na doživotí.

Collazo byl propuštěn až roku 1979. Poté odjel do Portorika, kde roku 1994 zemřel. Podle svých slov proti Trumanovi nic neměl, ale jeho smrt měla jen posloužit k odstranění symbolu utlačujícího Portoriko.