Grigoriopolský rajon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podněstří na mapě Evropy (tmavě zelené)
Grigoriopolský rajon na mapě Podněstří

Grigoriopolský rajon (moldavsky Районул Гпигориопол/Raionul Grigoriopol, rusky Григориопольский район, ukrajinsky Григоріопольський район) je jedním ze sedmi okresů mezinárodně neuznané Podněsterské moldavské republiky. Administrativním centrem je město Grigoriopol. Grigoriopolský rajon se nachází ve střední části Podněstří, na severou sousedí s Dubossarským rajonem, na jihu se Slobodzejským rajonem, na západě s vlastním Moldavskem a na východě s Ukrajinou. Z pohledu moldavských zákonů i mezinárodního práva je samotná existence Podněstří, stejně jako jeho administrativní dělení, protiústavní a jedná se o součást de facto neexistující Autonomní územně správní jednotky se zvláštním statusem Podněstří. Grigoriopolský rajon vznikl 12. října 1924 jako součást tehdejší Moldavské autonomní sovětské socialistické republiky.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Na území rajonu žilo roku 2004 dle sčítání lidu 48 000 obyvatel, z toho 65% Moldavanů, 17% Rusů a 15% Ukrajinců.

Sídla[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku administrativní dělení Podněsterské moldavské republiky.

Do Grigoriopolského rajonu spadá 1 město (Grigoriopol), 4 osady (Glinoje, Karmanovo, Kolosovo, Majak) a 19 venkovských sídel pod správou 11 selsovětů (venkovských rad).

Poznámka: České přepisy názvů obcí vychází z jejich ruských jmen, v Podněstří mají oficiální postavení i názvy moldavské a ukrajinské.