Grand Theft Auto IV

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Grand Theft Auto 4)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Grand Theft Auto IV
Detailed Map of Liberty City (GTA IV).png
Základní informace
Vývojář Rockstar North
Vydavatel Rockstar Games
Skladatel Michael Hunterg
Herní série Grand Theft Auto
Engine RAGE
Platformy Playstation 3, Xbox 360, Microsoft Windows
Datum vydání 29. dubna 2008[1][2] (PS3, Xbox 360)
Žánr 3rd-person akce
Herní módy Single player, Multiplayer
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Grand Theft Auto IV (GTA IV, GTA 4) je jedenáctý díl herní série Grand Theft Auto, vyvinutý firmou Rockstar Games pro herní konzole Xbox 360, Playstation 3 a PC. GTA IV používá engine RAGE (Rockstar Advanced Game Engine) a fyzikální engine Euphoria od společnosti NaturalMotion. Děj hry se odehrává ve fiktivním městě Liberty City, které je založeno na současném New Yorku.[3] V průběhu hraní lze naladit několik rádií, například Vladivostok, kterému coby moderátorka propůjčila svůj hlas ukrajinská zpěvačka Ruslana.[4]

Datum vydání a platformy[editovat | editovat zdroj]

Grand theft Auto IV bylo od začátku vyvíjeno pro konzole nové generace - Xbox 360 a Playstation 3. Jako datum vydání pro tyto konzole byl původně oznámen 16. říjen 2007, ale v srpnu 2007 vyvojářská společnost Rockstar Games oznámila odložení hry. Hra nakonec byla vydána 29. dubna 2008. PC verze byla vydána 2. prosince 2008 v USA a 3. prosince 2008 v Evropě.

Engine[editovat | editovat zdroj]

Grand Theft Auto IV používá jiný engine než předchozí díly série. Jde o engine RAGE (Rockstar's Advanced Game Engine), který poháněl například hru Table Tennis (také z dílny Rockstar Games). RAGE spolupracuje s fyzikálním enginem Euphoria od NaturalMotion, který zajistil mnohem realističtější fyziku a pohyby ve hře.

Popis hry[editovat | editovat zdroj]

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Niko Bellic je 30letý chudý válečný veterán plný nenávisti a s nečistým svědomím [zdroj?]. Pochází ze Srbska v jižní Evropě. Po všech hrůzách, které za jugoslávské války prožil už nevěří na normální život. Přijíždí do Ameriky, do města Liberty City jako přistěhovalec, nejen proto, aby utekl od své minulosti a našel lepší život, ale hlavně se pomstít člověku, který za války zradil jeho přátele. Do Liberty City ho také přivedla touha žít "Americký sen" jako Roman Bellic, Nikův bratranec, který mu v dopisech psal o svém skvělém životě plném holek, peněz a sportovních aut. Později se ukáže, že Roman Nikovi lhal a potřebuje pomoct. Jediná věc v jeho životě je alkohol a gamblerství. Je zadlužen a mafie si na něj brousí zuby. Niko se do této situace zaplete. Nezbude mu tedy nic jiného než Romanovi pomoci a tvrdě si tento "Americký sen" vypracovat. Během Nikovy cesty zločineckým podsvětím bude pracovat pro zlodějíčky, vrahy, vymahače, zkorumpované úředníky a časem i pro ty největší mafiánské rodiny celého Liberty City. Získá spoustu přátel i spoustu nepřátel. Nikovi nezbude nic jiného než přežít.

Místo[editovat | editovat zdroj]

Grand Theft Auto IV se odehrává v Liberty City, jehož předobrazem je New York. Liberty City zabírá asi 3/4 rozlohy San Andreas, ale výškově je mnohem členitější, například díky mrakodrapům. Skládá se ze čtyř čtvrtí - Broker (Brooklyn), Algonquin (Manhattan), Dukes (Queens) a Bohan (Bronx). Navíc je součástí Liberty City čtvrť Alderney (část New Jersey). Rockstar Games předělal i jména některých budov a památek - například budova MetLife se ve hře jmenuje Getalife, Socha Svobody je Socha Štěstí a podobně.

Doba[editovat | editovat zdroj]

Grand Theft Auto IV se odehrává na podzim v roce 2008.

Mobilní telefon[editovat | editovat zdroj]

Mobilní telefon bude mít v GTA IV mnohem větší význam než dříve. Niko ho bude mít pořád u sebe a bude ho moci využít i jako organizér, foťák, domluvit si pomocí něj schůzku či misi nebo ho využijete k cheatům (některé z nich mohou blokovat získávání trofejí). Jediný ohlášený mobilní operátor ve hře ponese jméno Whiz Mobile. Mobil lze také využít v multiplayeru ke kontaktu. V singleplayeru jde na mobil stáhnout z internetu ve hře schémata či vyzvánění.

Přátelé[editovat | editovat zdroj]

Během hry je možné si získávat kamarády, se kterými když bude Niko ve styku, tak mu přinesou různé výhody. Bratranec Roman nabídne taxi zadarmo a přítel Little Jacob umožní Nikovi nakoupit levně zbraně. Také Brucie vás vezme do jeho helicoptery a letět. Dwayne vám může vám poslat Posily, a Packie také zvaný Patrick McReary vám může přinést bombu a vy ji můžete dát pod jaké auto budete chtít, ale když v misi ''Blood Brothers'' zastřelíte Derrika také zvaný Derrick McReary tak pak Francis bude mít specialní abilitu jako ostatní ale tato je velice užitečné protože Francisovo abilita je že vám může strhnout 3 hvězdy hledanosti.

Přídavné epizody[editovat | editovat zdroj]

První stahovatelná zpoplatněná epizoda nesoucí název GTA IV: The Lost and the Damned vyšla v únoru 2009 exkluzivně pro herní konzoli Xbox 360. Tuto epizodu je možno zakoupit za 1600 MS Points na Xbox Live Marketplace a zabírá cca 1,8 GB místa na pevném disku konzole.

Hlavní hrdina přídavku se jmenuje Johnny Klebitz. Jedná se o člena motorkářského gangu The Lost. Příběh přídavku se mimo jiné několikrát protíná s příběhem základní hry. Epizoda přidává do hry novou hudbu, nové módy hry pro více hráčů, 6 nových zbraní a nová vozidla.

Druhá epizoda "The Ballad of gay Tony" vyšla 22. října 2009. Datadisk vyšel s BALLAD, nebo si ji koupíte jako "Episodes From Liberty City", což znamená, že obsahuje oba dva tituly a nemusíte mít původní GTA: IV. Hlavní postava 2. titulu je Luis Fernando Lopez, který je osobní strážce a obchodní partner Tonyho Prince, který je nejznámějším gayem v Liberty City. Luis se velmi se podobá zpěváku Donu Omarovi.

Trailery[editovat | editovat zdroj]

První trailer s podtitulem "Things Will Be Different" vyšel o půlnoci z 29. na 30. března 2007. Druhý vyšel 28. června 2007 a měl podtitul "Looking For That Special Someone". Třetí trailer, pojmenovaný "Move up, ladies", byl vydán 6. prosince 2007. Dne 27. března 2008 vyšel z dílen Rockstar Games čtvrtý a zároveň poslední trailer s názvem "Good lord, what are you doing?" aka "Everyone's a rat". Ani jeden z trailerů neukazoval záběry přímo z hraní ("gameplay" záběry). Všechny čtyři trailery najdete na oficiálním stránkách hry.

Teaser sites[editovat | editovat zdroj]

První teaser site spustili Rockstar Games v pátek 13. července 2007. Jde o stránku rádia, které se skrývá pod zkratkou WKTT.[5]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

  • V GTA IV nebude jediná loadovací obrazovka, ani při přechodu do/z interiéru.
  • Každá ulice v Liberty City má svoje jméno.
  • Bude možné měnit Nikovo oblečení a jíst (přičemž ovšem nebude tloustnout, bude to podobné jako v San Andreas), ale nebude možné posilovat, kvůli zachování jedinečné realistické fyziky.

Opět se můžeme těšit na minihry - například kulečník. Dále bude možné hrát bowling, šipky, herní automaty, chodit na různé Show (ty bývají opravdu vtipné, ale je třeba ovládat angličtinu, pokud nedisponujete českou verzí), opět možnost navštívit striptýzový bar, zajít do baru se opít (to je velmi pěkně udělané, protože se Niko motá a padá na zem, a dokonce při jízdě v autě sám zatáčí) a nakonec je možné zajít na jídlo podobně jako v GTA: San Andreas. Ve hře je spousta interaktivních objektů. Můžeme se například nechat vyvést na mrakodrap plošinou na mytí oken, je tu spousta automatů a videoher, a mezi velké novinky patří televize. Dokonce se dá najít i lanovka. Dále můžeme třeba rozsvěcovat dálková světla u dopravních prostředků.

Systémové požadavky[editovat | editovat zdroj]

Minimální : Operačný systém: Windows Vista - SP1 / Windows XP - SP3 Procesor: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz / AMD Athlon X2 64 2.4 GHz RAM: 1.5 GB Místo na disku: 16 GB Grafická karta: nVidia 7900 256 MB / ATI X1900 256 MB

Doporučené: Operačný systém: Windows Vista - SP1 / Windows XP - SP3 Procesor: Intel Core 2 Quad 2.4 GHz / AMD Phenom X3 2.1 GHz RAM: 2 GB (Windows XP) / 2.5 GB (Windows Vista) Místo na disku: 18 GB Grafická karta: 512 MB nVidia 8600 / 512 MB ATI 3870

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Take-Two Interactive Software, Inc. Provides Financial Update [online]. Take-Two Interactive, 2007-08-02 [cit. 2007-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2007-09-02. 
  2. GTA8.cz=INFO-Oficialni_info Sekce "Oficiální info"
  3. Liberty City vs New York City (In Photos). flickr.com [online]. Dostupné online. 
  4. Grand Theft Auto 4 - Rádia
  5. WKTT (We Know The Truth)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]