Good Night White Pride

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Good Night White Pride (doslovný překlad: "Dobrou noc, bílá pýcho") je antifašistické hnutí vytvořené německou hardcore punkovou scénou jako reakce na neonacisty, kteří se snažili proniknout do hardcore subkultury. Cílem je rázné odmítání neonacismu, rasismu a diskriminace, nebo i omezování osobní svobody, a aktivní postoj vůči těmto jevům. Hnutí GNWP je podporováno mnoha hardcore, punkovými, Oi! a hip hopovými kapelami a od roku 2005 existuje i v České republice.

Název odkazuje na slogan "white pride" vyjadřující pocit pýchy na bílou barvu kůže. Tento slogan ale začal být používán neonacisty a white power skinheady.

[editovat | editovat zdroj]

Kruhové, obvykle černobílé logo, často zobrazující ležícího nacistu a nad ním stojícího antifašistu, kopajícího nacistu do hlavy se objevuje velice často na tričkách a plakátech koncertů antifašistických kapel. Během času a díky působení DIY fungování decentralizovaného hnutí vzniklo nepřeberné množství verzí.

Odpor[editovat | editovat zdroj]

O nějaký čas později vzniklo na neonacistické scéně jako reakce na GNWP hnutí, hnutí Good night Left side. Antifašisty bývá kritizováno kopírování loga GNWP.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Good Night White Pride - nový web [online]. Periferia.cz [cit. 2012-03-28]. Dostupné online. (anglicky) 

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Good Night White Pride na německé Wikipedii.