Přeskočit na obsah

Do it yourself

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z DIY)

Do it yourself (DIY) (česky doslova „Udělej si sám“) je druh kultury, ve které si člověk sám, tzn. bez profesionální podpory, zhotoví užitečný výrobek, který slouží jemu nebo ostatním lidem.

Historie a důvody[editovat | editovat zdroj]

Praktiky DIY byly lidstvu známy odpradávna. Zpočátku to byl převládající způsob vylepšování si životní úrovně a pohodlí lidí. Teprve během starověku se rozšířila řemesla a řemeslníci – specialisté. V průběhu středověku, novověku a především díky průmyslové revoluci si lidé v rozvinutých kulturách, především v Evropě a v Severní Americe, zvykli výrobky a služby spíše kupovat než vyrábět a zajišťovat sami.

Moderní kultura DIY se začala rozšiřovat v 50. letech v západní Evropě a Severní Americe, v 60. letech i mezi studenty vysokých škol jako forma protestu proti estetické úrovni některých průmyslově vyráběných výrobků, především oblečení. Byla to také ale forma politického protestu proti konzumnímu způsobu života a proti praktikám některých mezinárodních korporací – Coca-Cola (nekalé obchodní praktiky včetně podezření z několika vražd), Nike (dětská práce). Jedním z hesel hnutí Udělej si sám je "Mysli globálně, jednej lokálně".[zdroj⁠?] Autorství tohoto protiglobalizačního hesla je připisováno Jacquesi Ellulovi.

Ve východní Evropě[editovat | editovat zdroj]

Ve východní Evropě kvůli panujícím totalitním společenským režimům měl tento jev dosti odlišnou podobu v tom smyslu, že:

  • napomáhal zvyšovat relativně nízkou životní úroveň obyvatelstva vlastní výrobou některých druhů nedostatkového zboží, které nebylo na trhu běžně dostupné
  • byl i jistou formou relaxace, seberealizace a úniku od všední reality, což se projevovalo zejména v oblasti chataření, chalupaření, zahrádkářství, trampingu, turistiky apod.
  • v oblasti kultury se projevoval zejména v samizdatovém vydávání tiskovin, amatérském nahrávání audiovizuálních děl, v amatérské hudební tvorbě a reprodukci atd.

Tvorba typu "z nouze ctnost" byla vládní nomenklaturou podporována, tolerována i trestána vězením.

Nejčastější oblasti využití[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]