Glorieuses

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Souostroví Glorieuses
Archipel des Glorieuses
vlajka Glorieuses
vlajka
znak Glorieuses
znak
Hymna
Marseillaise
Geografie

Poloha GlorieusesPoloha Glorieuses

Hlavní město (ostrov není trvale obydlen)
Rozloha 5 km² (255. na světě)
z toho 0 % vodní plochy
Nejvyšší bod bezejmenné místo (12 m n. m.)
Časové pásmo +3
Poloha
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 0 (194. na světě, 2006)
Hustota zalidnění 0 ob. / km² (194. na světě)
Jazyk francouzština
Státní útvar
Státní zřízení součást Francie
Vznik 1892 (zabráno Francií)
Prezident Emmanuel Macron
Prefekt
Správce distriktu
Pascal Bolot
Christophe Jean[1]
Měna Euro (EUR)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1 260 ATF TF
MPZ F
Národní TLD .tf

Souostroví Glorieuses (francouzské Îles Glorieuses doslova znamená Slavné nebo Blahoslavené ostrovy, úřední název Archipel des Glorieuses pak Souostroví Glorieuses, v angličtině známé též pod zkomoleným názvem Glorioso Islands, což by se dalo počeštit jako Gloriózy) je skupina ostrůvků a útesů na severním konci Mosambického průlivu. Největší ostrov Grande Glorieuse leží na 11°34′ j. š., 47°18′ v. d., 200 km severozápadně od Madagaskaru, 270 km severovýchodně od Komor a 740 km východně od severního pobřeží Mosambiku.

Ostrovy mají plochu 5 km² a patří k nim exkluzivní ekonomická zóna 48 350 km². Přístavy chybí, kotví se na moři. Na Grande Glorieuse je 1300 m dlouhá přistávací dráha pro letadla.

Mapa

Souostroví se skládá ze dvou ostrovů, Grande Glorieuse a Île du Lys (Liliový ostrov), a osmi skalnatých ostrůvků (Roches Vertes – Zelené skály). Pod hladinou je spojuje korálový útes, obklopující lagunu. Grande Glorieuse má asi 3 km v průměru, je hustě porostlá vegetací, hlavně zbytky kokosové plantáže a přesličníky (Casuarina).

Île du Lys, asi 8 km severovýchodně od Grande Glorieuse, je asi 600 m dlouhý, pokrytý písečnými dunami a křovinami, s mangrovovým porostem u břehů. Dříve se na něm těžily fosfáty (guano).

Ostrovům dal v roce 1880 jméno Francouz Hippolyte Caltaux, který se zde usadil a založil na Grande Glorieuse kokosovou a kukuřičnou plantáž. V roce 1892 se souostroví stalo francouzským územím. Mezi roky 1914 a 1958 byly vydávány koncese na využívání ostrovů seychelským společnostem.

Dnes jsou ostrovy přírodní rezervací s meteorologickou stanicí obsazenou francouzskými vojáky. Souostroví si nárokuje Madagaskar, Seychely a Komory.

Podnebí je tropické a povrch je nízký a plochý, s nadmořskou výškou nepřesahující 12 m. Île du Lys je hnízdištěm migrujících mořských ptáků a na plážích kladou vajíčka želvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Družicový snímek Glorióz