Glorieuses

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Souostroví Glorieuses
Archipel des Glorieuses
vlajka Glorieuses
vlajka
znak Glorieuses
znak
Hymna: Marseillaise
Geografie

Iles eparses de l'ocean Indien.png Poloha Glorieuses

Hlavní město: (ostrov není trvale obydlen)
Rozloha: 5 km² (255. na světě)
z toho 0 % vodní plochy
Nejvyšší bod: bezejmenné místo (12 m n. m.)
Časové pásmo: +3
Poloha: 11°33′ j. š., 47°20′ v. d.
Geodata (OSM): OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel: 0 (194. na světě, 2006)
Hustota zalidnění: 0 ob. / km² (194. na světě)
Jazyk: francouzština
Státní útvar
Státní zřízení: součást Francie
Vznik: 1892 (zabráno Francií)
Prezident: François Hollande
Prefekt
Správce distriktu
:
Pascal Bolot
Christophe Jean[1]
Měna: Euro (EUR)
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-1: 260 ATF TF
MPZ: F
Národní TLD: .tf

Souostroví Glorieuses (francouzské Îles Glorieuses doslova znamená Slavné nebo Blahoslavené ostrovy, úřední název Archipel des Glorieuses pak Souostroví Glorieuses, v angličtině známé též pod zkomoleným názvem Glorioso Islands, což by se dalo počeštit jako Gloriózy) je skupina ostrůvků a útesů na severním konci Mosambického průlivu. Největší ostrov Grande Glorieuse leží na 11°34′ j. š., 47°18′ v. d., 200 km severozápadně od Madagaskaru, 270 km severovýchodně od Komor a 740 km východně od severního pobřeží Mosambiku.

Ostrovy mají plochu 5 km² a patří k nim exkluzivní ekonomická zóna 48 350 km². Přístavy chybí, kotví se na moři. Na Grande Glorieuse je 1300 m dlouhá přistávací dráha pro letadla.

Mapa

Souostroví se skládá ze dvou ostrovů, Grande Glorieuse a Île du Lys (Liliový ostrov), a osmi skalnatých ostrůvků (Roches Vertes – Zelené skály). Pod hladinou je spojuje korálový útes, obklopující lagunu. Grande Glorieuse má asi 3 km v průměru, je hustě porostlá vegetací, hlavně zbytky kokosové plantáže a přesličníky (Casuarina).

Île du Lys, asi 8 km severovýchodně od Grande Glorieuse, je asi 600 m dlouhý, pokrytý písečnými dunami a křovinami, s mangrovovým porostem u břehů. Dříve se na něm těžily fosfáty (guano).

Ostrovům dal v roce 1880 jméno Francouz Hippolyte Caltaux, který se zde usadil a založil na Grande Glorieuse kokosovou a kukuřičnou plantáž. V roce 1892 se souostroví stalo francouzským územím. Mezi roky 1914 a 1958 byly vydávány koncese na využívání ostrovů seychelským společnostem.

Dnes jsou ostrovy přírodní rezervací s meteorologickou stanicí obsazenou francouzskými vojáky. Souostroví si nárokuje Madagaskar, Seychely a Komory.

Podnebí je tropické a povrch je nízký a plochý, s nadmořskou výškou nepřesahující 12 m. Île du Lys je hnízdištěm migrujících mořských ptáků a na plážích kladou vajíčka želvy.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Družicový snímek Glorióz