Přesličník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPřesličník
alternativní popis obrázku chybí
Přesličník cunninghamský (Casuarina cunninghamiana)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádbukotvaré (Fagales)
Čeleďpřesličníkovité (Casuarinaceae)
Rodpřesličník (Casuarina)
L., 1759
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přesličník (Casuarina) je rod stálezelených subtropických a tropických stromů s nitkovitými větvičkami, pro které jsou typické značně redukované listy. Rod je zařazen do čeledi přesličníkovitých a rozčleněn na 14 až 17 druhů.

Původně to byl široký rod, jediný v čeledi. Po podrobnějším studiu morfologie a počtu chromozomů z něj byla většina druhů vydělena do dalších tří rodů Allocasuarina, Ceuthostoma a Gymnostoma. Klasifikace jednotlivých druhů je obtížná, protože dochází k vysokému stupni hybridizace.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rod pochází z tropických a subtropických oblastí jižní Asie, severní Austrálie a ostrovů v Tichomoří. Přesličníky byly lidmi rozšířeny do Afriky i Ameriky, a protože se za příhodných podmínek snadno rozšiřují, jsou místy považovány za invazní rostliny. Jsou uzpůsobeny k růstu v chudých půdách, na kořenech mají hlízkové bakterie se symbiotickými bakteriemi, které umožňují rostlinám využívat vzdušný dusík. Pokud jsou ponechány k samovolnému rozmnožování, vytvoří obvykle čisté porosty bez příměsi jiné vegetace. Nesnášejí zastínění, nejsou napadány škodícím hmyzem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tyto neopadavé stromy, nebo ojediněle i keře, jsou převážně dvoudomé a jen zřídka jednodomé. Mají dlouhé, převislé, článkovité, tenké větvičky, které nesou zakrnělé listy velké jen několik milimetrů. Listy jsou trojúhelníkovité, šupinovité a vyrůstají v přeslenech na kolénkách větviček. Samčí květy s jedním nebo dvěma drobnými kališními lístky mají jednu tyčinku s velkým, podélně pukajícím prašníkem a bývají sestaveny do jehněd nebo klasů. Samičí květy jsou bez květního obalu, mají drobný dvoudílný semeník se dvěma vajíčky (jedno později zaniká) a krátkou čnělku. Opylovány jsou větrem.

Plodenství jsou dřevnaté šištice obsahující dvounažky s blanitými křidélky. Přesličníky se poměrně dobře rozmnožují semeny z dvounažek, která po vysetí do kypré a vlhké půdy v průběhu dvou až tří týdnů vyklíčí. Při běžných podmínkách vyrostou za rok asi 1,5 m, při optimálních až 2 m. Prvá semena se objevují průměrně ve věku pěti let. Přesličník má vydatný vláknitý kořenový systém, který může pronikat velmi hluboko do půdy.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Vysazují se v tropech a subtropech celého světa, kde se využívají ke zpevňování chudých písčitých půd nebo bývají součásti větrolamů. Pěstují se i pro kvalitní tvrdé dřevo, které se používá na nábytek, parkety, železniční pražce nebo jako palivo, vyrábí se z něho i dřevěné uhlí. Někdy rostou jako okrasné rostliny ve větších parcích, kde se i tvarují.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu přesličník na Wikimedia Commons
  • Dendrologie.cz: Přesličník [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006 [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. 
  • Australské rostliny: Přesličník [online]. Anigozanthos, Boleslav Jelínek, 66444 Ořechov [cit. 2014-05-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-13. 
  • Flora of North America: Casuarina [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • COLEMAN, H. R. FloraBase the Western Australian Flora: Casuarina [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008 [cit. 2014-05-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-21. (anglicky) 
  • Casuarina [online]. US Forest Service, Washington, D.C., USA [cit. 2014-05-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-10-19. (anglicky)