Přesličník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Přesličník

alternativní popis obrázku chybí
Přesličník cunninghamský (Casuarina cunninghamiana)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: bukotvaré (Fagales)
Čeleď: přesličníkovité (Casuarinaceae)
Rod: přesličník (Casuarina)
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přesličník (Casuarina) je rod stálezelených subtropických a tropických stromů s nitkovitými větvičkami pro které jsou typické značně redukované listy. Rod je zařazen do čeledi přesličníkovitých a rozčleněn na 14 až 17 druhů.

Původně to byl široký rod, jediný v čeledi. Po podrobnějším studiu morfologie a počtu chromozomu byla z něj většina druhů vydělena do dalších tří rodů Allocasuarina, Ceuthostoma a Gymnostoma. Klasifikace jednotlivých druhů je obtížná protože dochází k vysokému stupni hybridizace.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rod pochází z tropických a subtropických oblastí jižní Asie, severní Austrálie a ostrovů v Tichomoří. Přesličníky byly lidmi rozšířeny do Afriky i Ameriky a protože se za příhodných podmínek snadno rozšiřují jsou místy považovány za invazní rostliny. Jsou uzpůsobeny k růstu v chudých půdách, na kořenech mají hlízkové bakterie se symbiotickými bakteriemi které umožňují rostlinám využívat vzdušný dusík. Pokud jsou ponechány k samovolnému rozmnožování vytvoří obvykle čisté porosty bez příměsi jiné vegetace. Nesnášejí zastínění, nejsou napadány škodícím hmyzem.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tyto neopadavé stromy, nebo ojediněle i keře, jsou převážně dvoudomé a jen zřídka jednodomé. Mají dlouhé, převislé, článkovité, tenké větvičky které nesou zakrnělé listy velké jen několik milimetrů. Listy jsou trojúhelníkovité, šupinovité a vyrůstají v přeslenech na kolénkách větviček. Samčí květy s jedním nebo dvěma drobnými kališními lístky mají jednu tyčinku s velkým, podélně pukajícím prašníkem a bývají sestaveny do jehněd nebo klasů. Samičí květy jsou bez květního obalu, mají drobný dvoudílný semeník se dvěma vajíčky (jedno později zaniká) a krátkou čnělku. Opylovány jsou větrem.

Plodenství jsou dřevnaté šištice obsahující dvounažky s blanitými křidélky. Přesličníky se poměrně dobře rozmnožují semeny z dvounažek která po vysetí do kypré a vlhké půdy v průběhu dvou až tří týdnů vyklíčí. Při běžných podmínkách vyrostou za rok asi 1,5 m, při optimálních až 2 m. Prvá semena se objevují průměrně ve věku pěti let. Přesličník má vydatný vláknitý kořenový systém který může pronikat velmi hluboko do půdy.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Vysazují se v tropech a subtropech celého světa kde se využívají ke zpevňování chudých písčitých půd nebo bývají součásti větrolamů. Pěstují se i pro kvalitní tvrdé dřevo které se používá na nábytek, parkety, železniční pražce nebo jako palivo, vyrábí se z něho i dřevěné uhlí. Někdy rostou jako okrasné rostliny ve větších parcích kde se i tvarují.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Přesličník ve Wikimedia Commons
  • Dendrologie.cz: Přesličník [online]. P. Horáček a J. Mencl, rev. 31.12.2006, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  • Australské rostliny: Přesličník [online]. Anigozanthos, Boleslav Jelínek, 66444 Ořechov, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (česky) 
  • Flora of North America: Casuarina [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • COLEMAN, H. R.. FloraBase the Western Australian Flora: Casuarina [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Casuarina [online]. US Forest Service, Washington, D.C., USA, [cit. 2014-05-12]. Dostupné online. (anglicky)