Glamis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrad Glamis
Hrad Glamis
Hrad Glamis
Základní informace
Slohgotický, renesanční, barokní
Výstavba11. století, 14. století
Materiálzdivo
Stavebníkskotský klan Lyonů
Další majiteléBowes-Lyon
Poloha
Adresaby Forfar DD8 1RJ, Angus, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyLB11701
WebOficiální web a Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Glamis se nachází nedaleko stejnojmenné vesnice ve skotském Angusu. Je majetkem skotské šlechtické rodiny Bowes-Lyon. V roce 1900 se zde narodila Elizabeth Bowes-Lyon, matka bývalé britské královny Alžběty II. Hrad je častým cílem turistů.

Hrad je na seznamu chráněných budov listed building kategorie A a jeho pozemky jsou zahrnuty na národním seznamu významných zahrad.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byl postaven v 11. století jako lovecké sídlo. V roce 1372 jej skotský král Robert II. daroval siru Johnu Lyonovi. Ten malé lovecké sídlo přestavěl na gotický hrad. Další úpravy se konaly v první polovině 15. století a v 17. století byl hrad upraven ve stylu francouzské renesance. V dobách Anglické republiky hrad obývali vojáci, kteří jej značně poškodili. Po restauraci monarchie se na hrad opět vrátil rod Lyonů. Roku 1689 nechal sir Patrick Lyon v okolí hradu založit francouzskou zahradu. Patrickovými nástupci byl hrad ještě nekolikrát přestavován. 4. srpna roku 1900 se na Glamisi narodila Elizabeth Bowes-Lyon, nejmladší dcera sira Claude Bowes-Lyona. Ta se v roce 1923 provdala za pozdějšího britského krále Jiřího VI. Na Glamisi se jim v roce 1930 narodila i jejich mladší dcera, princezna Margaret. V současností hrad vlastní sir Michael Fergus Bowes-Lyon.

Hrad Glamis asi kolem roku 1880
Hrad Glamis v roce 2005

Glamis a Shakespeare[editovat | editovat zdroj]

Anglický dramatik William Shakespeare zasadil na hrad Glamis děj své tragédie Macbeth. V této hře zabil král Macbeth na Glamisi krále Duncana. Ve skutečnosti však Macbeth nezabil svého soka na Glamisi, ale v bitvě u Burgheadu v roce 1040. K hradu se také váže mnoho legend a pověstí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glamis Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]