Glamis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hrad Glamis
Hrad Glamis
Hrad Glamis
Základní informace
Slohgotický, renesanční, barokní
Výstavba11. století, 14. století
Materiálzdivo
Stavebníkskotský klan Lyonů
Další majiteléBowes-Lyon
Poloha
Adresaby Forfar DD8 1RJ, Angus, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Souřadnice
Map
Další informace
Kód památkyLB11701
WebOficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Glamis se nachází nedaleko stejnojmenné vesnice ve skotském Angusu. Je majetkem skotské šlechtické rodiny Bowes-Lyon. V roce 1900 se zde narodila Elizabeth Bowes-Lyon, matka bývalé britské královny Alžběty II. Hrad je častým cílem turistů.

Hrad je na seznamu chráněných budov listed building kategorie A a jeho pozemky jsou zahrnuty na národním seznamu významných zahrad.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Původně byl postaven v 11. století jako lovecké sídlo. V roce 1372 jej skotský král Robert II. daroval siru Johnu Lyonovi. Ten malé lovecké sídlo přestavěl na gotický hrad. Další úpravy se konaly v první polovině 15. století a v 17. století byl hrad upraven ve stylu francouzské renesance. V dobách Anglické republiky hrad obývali vojáci, kteří jej značně poškodili. Po restauraci monarchie se na hrad opět vrátil rod Lyonů. Roku 1689 nechal sir Patrick Lyon v okolí hradu založit francouzskou zahradu. Patrickovými nástupci byl hrad ještě nekolikrát přestavován. 4. srpna roku 1900 se na Glamisi narodila Elizabeth Bowes-Lyon, nejmladší dcera sira Claude Bowes-Lyona. Ta se v roce 1923 provdala za pozdějšího britského krále Jiřího VI. Na Glamisi se jim v roce 1930 narodila i jejich mladší dcera, princezna Margaret. V současností hrad vlastní sir Michael Fergus Bowes-Lyon.

Hrad Glamis asi kolem roku 1880
Hrad Glamis v roce 2005

Glamis a Shakespeare[editovat | editovat zdroj]

Anglický dramatik William Shakespeare zasadil na hrad Glamis děj své tragédie Macbeth. V této hře zabil král Macbeth na Glamisi krále Duncana. Ve skutečnosti však Macbeth nezabil svého soka na Glamisi, ale v bitvě u Burgheadu v roce 1040. K hradu se také váže mnoho legend a pověstí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Glamis Castle na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]