Giulio Douhet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giulio Douhet
Giulio Douhet.jpg
Narození30. května 1869
Caserta
Úmrtí15. února 1930 (ve věku 60 let)
Řím
Místo pohřbeníCampo Verano
Alma materPolitecnico di Torino
Povolánídůstojník a pilot
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giulio Douhet (30. května 186915. února 1930) byl italský generál a průkopnický teoretik vedení vzdušného boje. Byl především významným propagátorem strategického bombardování, byl současníkem zastánců letecké války, kterými ve dvacátých letech byli Walther Wever, Billy Mitchell a Hugh Trenchard.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se Casertě, Campania v Itálii a pochází z rodiny Savoyardských exulantů, kteří tam migrovali po Savoyově postoupení ve Francii. Navštěvoval Vojenskou akademii v Modeně a v roce 1882 byl povolán do italské armády. Později navštěvoval Polytechnický institut v Turíně, kde studoval vědu a techniku.

Douhet, který byl přidělen generálnímu štábu krátce po začátku nového století, publikoval přednášky o vojenské mechanizaci. S příchodem vzducholodí a poté letadel s pevnými křídly v Itálii rychle poznal vojenský potenciál nové technologie . Viděl úskalí umožnění spoutání vzdušné energie pozemními veliteli a začal prosazovat vytvoření samostatné vzdušné jednotky pod velením letců. Spojil se s mladým leteckým inženýrem Giannim Capronim, aby v příštích letech vychvaloval přednosti vzdušné síly.

V roce 1911 začala Itálie válčit proti Osmanské říši o kontrolu nad Libyí. Během války letoun poprvé operoval v průzkumných, transportních, dělostřeleckých pozorovacích a dokonce omezených bombardovacích rolích. Douhet napsal zprávu o získaných zkušenostech v letectví, v níž navrhl, aby hlavní úlohou letadel mělo být bombardování ve vysokých nadmořských výškách. V roce 1912 převzal Douhet velení nad italským leteckým praporem v Turíně a napsal soubor pravidel pro Využití letadel ve válce (Regole per l'uso degli aeroplani in guerra) - jedna z prvních příruček tohoto druhu nauky. Douhetovo kázání o vzdušných silách ho však označilo za radikálního. Po incidentu, při kterém bez povolení nařídil stavbu bombardérů Caproni, byl vyhoštěn do pěchoty.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]