Giulio Douhet

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Giulio Douhet
Narození30. května 1869 nebo 1869
Caserta
Úmrtí15. února 1930 nebo 1930 (ve věku 60–61 let)
Řím
Místo pohřbeníCampo Verano
Alma materPolitecnico di Torino
Povolánídůstojník a pilot
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giulio Douhet (30. května 1869 Caserta15. února 1930 Řím) byl italský generál a průkopnický teoretik vedení vzdušného boje. Byl především významným propagátorem strategického bombardování, byl současníkem zastánců letecké války, kterými ve dvacátých letech byli Walther Wever, Billy Mitchell a Hugh Trenchard.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se Casertě v Kampánii, pocházel z rodiny savojských exulantů, kteří tam emigrovali po postoupení Savojska Francii. Navštěvoval Vojenskou akademii v Modeně a v roce 1882 byl povolán do italské armády. Později navštěvoval Polytechnický institut v Turíně, kde studoval vědu a techniku.

Douhet, který byl přidělen generálnímu štábu krátce po začátku nového století, publikoval přednášky o vojenské mechanizaci. S příchodem vzducholodí a poté letadel s pevnými křídly v Itálii rychle poznal vojenský potenciál nové technologie. Viděl úskalí umožnění kontroly vzdušných sil pozemními veliteli a začal prosazovat vytvoření samostatné vzdušné jednotky pod velením letců. Spojil se s mladým leteckým inženýrem Giannim Capronim, aby v příštích letech vychvaloval přednosti vzdušné síly.

V roce 1911 začala Itálie válčit s Osmanskou říší o kontrolu nad Libyí. Během války letouny poprvé operovaly v průzkumných, transportních, dělostřeleckých pozorovacích a dokonce omezených bombardovacích rolích. Douhet napsal zprávu o získaných leteckých zkušenostech, v níž navrhl, aby hlavní úlohou letadel bylo výškové bombardování. V roce 1912 převzal Douhet velení nad italským leteckým praporem v Turíně a napsal soubor pravidel pro využití letadel ve válce (Regole per l'uso degli aeroplani in guerra) - jedna z prvních příruček tohoto druhu. Douhetovo prosazování vzdušných sil však bylo považováno za radikální. Po incidentu, při kterém bez povolení nařídil stavbu bombardérů Caproni, byl převelen k pěchotě.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giulio Douhet na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]