Giovanni Lajolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Giovanni Lajolo
Lajolo Zarvanytsya2009.jpg
Narození 3. ledna 1935 (83 let)
Novara
Alma mater Papežská diplomatická akademie
Papežská univerzita Gregoriana
Mnichovská univerzita
Ocenění Velký záslužný kříž s hvězdou a šerpou Záslužného řádu Spolkové republiky Německo
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Znak kardinála Lajoly

Giovanni kardinál Lajolo (* 3. ledna 1935 Novara) je italský římskokatolický kněz, vatikánský diplomat, vysoký úředník římské kurie, kardinál.

Kněz[editovat | editovat zdroj]

Studoval teologiii a filozofii na Papežské univerzitě Gregoriana, kněžské svěcení přijal 29. dubna 1960. Později studoval kanonické právo v Mnichově a připravoval se na diplomatickou dráhu v Papežské diplomatické akademii. V roce 1968 byl vyslán do Německa jako sekretář nunciatury v Bonnu. Od listopadu 1974 začal pracovat ve státním sekretariátu. V letech 1985 až 1989 přednášel na Papežské diplomatické akademii.

Biskup[editovat | editovat zdroj]

Dne 3. října 1988 byl jmenován sekretářem Správy majetku Apoštolského stolce a jmenovaný arcibiskupem. Biskupské svěcení mu udělil papež Jan Pavel II. 6. ledna 1989. Dne 7. prosince 1995 byl jmenovaný nunciem v Německu a 7. října 2003 sekretářem pro vztahy se státy. Ve funkci, které se ujal 24. listopadu téhož roku vystřídal kardinála Jean-Louis Taurana, kterého Jan Pavel II. jmenoval archivářem a knihovníkem římské církve. [1] V červnu 2006 ho papež Benedikt XVI. nominoval do čela Papežské komise pro vatikánský stát, kde vystřídal kardinála Szoku, který dovršil kanonický věk, [2] úřadu se ujal v polovině září téhož roku. Stal se zároveň předsedou governatorátu tohoto městského státu.

Kardinál[editovat | editovat zdroj]

Členem kardinálského kolegia se stal rozhodnutím Benedikta XVI. na konsistoři 24. listopadu 2007. [3]V září 2011 papež Benedikt XVI. přijal jeho rezignaci, kterou předložil z důvodu dovršení kanonického věku. Jeho nástupcem se stal arcibiskup Giuseppe Bertello. [4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=517
  2. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=6107
  3. http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=8726
  4. http://tisk.cirkev.cz/ze-zahranici/vatikan-vymeni-sve-vladni-predstavitele/

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]