Giovanni Jona-Lasinio

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Giovanni Jona-Lasinio
Giovanni Jona-Lasinio-Nobel Lecture-1.jpg
Narození 1932 (86–87 let)
Florencie
Alma mater Univerzita La Sapienza
Zaměstnavatel Univerzita La Sapienza
Ocenění Dannie Heineman Prize for Mathematical Physics (2012)
Boltzmann Medal (2013)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Giovanni Jona-Lasinio (* 20. července 1932) je italský teoretický fyzik, nejznámější pro své práce v oboru statistické mechaniky a kvantové teorie pole. Byl průkopníkem výzkumu spontánního narušení symetrie, Nambův-Jona-Lasiniův model se jmenuje po něm. K roku 2016 je členem katedry fyziky na univerzitě La Sapienza a je členem italské akademie věd Accademia dei Lincei.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se ve Florencii, z otcovy strany měl židovské předky. Vystudoval na univerzitě La Sapienza. Poté odešel na Chicagskou univerzitu, kde působil v letech 1959 - 1960, v letech 1964 - 1965 působil v Evropské organizaci pro jaderný výzkum, následující dva roky strávil na Massachusettském technologickém institutu. Od roku 1970 učil elektrodynamiku na Padovské univerzitě, v roce 1974 se ale vrátil na univerzitu La Sapienza. kde vyučoval matematické metody ve fyzice. V letech 1983 - 1984 působil na univerzitě Paříž VI.

Získal řadu ocenění, zejména Boltzmannovu medaili za statistickou fyziku a cenu Dannieho Heinemanna za matematickou fyziku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Giovanni Jona-Lasinio na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]