Přeskočit na obsah

Gilbert Bécaud

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gilbert Bécaud
Gilbert Bécaud (1971)
Gilbert Bécaud (1971)
Rodné jménoFrançois Gilbert Léopold Silly
Narození24. října 1927
Toulon
FrancieFrancie Francie
Úmrtí18. prosince 2001 (ve věku 74 let)
Paříž
FrancieFrancie Francie
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (48°51′40″ s. š., 2°23′42″ v. d.)
Gilbert Bécaud's tomb
AliasMonsieur 100 000 volts[1]
Alma materKonzervatoř v Nice
Aktivní roky1947–2001
ChoťMonique Nicolas (od 1952)
Kitty Bécaud
Partner(ka)Brigitte Bardotová
Janet Woollacott
DětiGilbert Bécaud
PříbuzníMarguerite Bécaud[2] (vnučka)

Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gilbert Bécaud, vlastním jménem François Gilbert Silly, (24. října 1927 Toulon18. prosince 2001 Paříž) byl francouzský zpěvák, šansoniér, hudební skladatel a herec, zvaný Monsieur 100 000 Volts (Pan 100 000 voltů), to pro jeho neobyčejně energický projev. Jeho největšími hity se staly písně Nathalie a L'important c'est la rose (česky známá jako Podívej, kvete růže, podívej) nebo Et maintenant (Co bude dál?) a další.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Ve francouzském městě Nice studoval na konzervatoři a přivydělával si po barech hrou na klavír. Poté dva roky doprovázel na piano francouzského zpěváka Jacquese Pillse, pozdějšího manžela Édith Piaf. Ten ho také s Édith Piaf seznámil. Gilbert pro ni složil jednu písničku a začal být známý též jako skladatel. Od roku 1963 začal zpívat sám. Vytvořil hlavní dvojroli v legendárním filmu Země, odkud přicházím a nazpíval pro něj i titulní píseň. Poté následovaly další známé písně. Několikrát navštívil i bývalé Československo (poprvé v roce 1967), záznamy z jeho koncertů v pražské Lucerně pak vysílala i Československá televize. Byl člověkem oplývajícím neobyčejným charismatem, který dokázal svým neobyčejně energickým a neobvykle soustředěným osobním projevem strhnout diváky a posluchače na svoji stranu. Hrál v pěti filmech a složil asi 400 písní. Právem patří mezi největší osobnosti světového šansonu.

Zajímavosti

[editovat | editovat zdroj]
  • K Bécaudovi, vedle cigaret, neodmyslitelně patřila i kravata s bílými puntíky. První dostal ve svých deseti letech od své matky.
  • Velký úspěch zaznamenal s písní L'important c'est la rosePodívej, kvete růže, podívej, jejíž refrén, který přebásnil Ivo Fischer, se Bécaud naučil česky.
  • Zemřel na své lodi, kotvící u mostu Saint-Cloud na předměstí Paříže.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]