Gertruda Bavorská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gertruda Bavorská
královna dánská
The-Queen-of-Canute-VI-of-Denmark,Gertrud,as-depicted-in-Ringsted-from-a-now-removed-fresco.jpg
Manžel I. Fridrich IV. Švábský
II. Knut VI. Dánský
Narození 1154?
Úmrtí 1. června 1197
Pohřbena Vä, Skåne
Dynastie Welfové
Otec Jindřich Lev
Matka Klementina Zähringenská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gertruda Bavorská (německy Gertrud von Bayern und Sachsen, dánsky Gertrud af Sachsen og Bayern, 1154?1. června 1197) byla švábskou vévodkyní a dánskou královnou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera Jindřicha Lva a jeho první choti Klementiny, dcery vévody Konráda ze Zähringenu. Roku 1166 byla provdána za švábského vévodu Fridricha IV., syna zesnulého krále Konráda III. Již o rok později se stala vdovou poté, co Fridrich při císařově tažení do Itálie podlehl epidemii malárie. Manželství bylo bezdětné.

V roce 1171 byla zasnoubená s osmiletým dánským princem Knutem, následně odjela k dánskému dvoru[1] a mezi lety 1171 a 1177 se za mladíka v Lundu provdala.[2] Knut byl sice mladší než jeho žena, ale podle Arnolda z Lübecku byl vážnější a vyzrálejší, než odpovídalo jeho skutečnému věku. První léta manželství žili ve Skåne a to v cudnosti a celibátu. Arnold z Lübecku o Knutovi poznamenal, že:

... ze všech nejcudnější, prožil tedy své dny se svou cudnou manželkou ve věčné cudnosti...

Roku 1182 se Knut stal dánským králem a díky sňatku také spojencem Gertrudina otce Jindřicha Lva, který měl v severní části říše silnou mocenskou pozici. Plánovaný sňatek Knutovy sestry se synem císaře Barbarossy skončil neúspěchem poté, co Knut odmítl vyplatit druhou půlku přislíbeného věna a složit císaři lenní hold a vydobyl tak dánskému království samostatnost na říši. Gertruda zesnula v červnu 1197.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gertrude of Bavaria na anglické Wikipedii.

Dánská královna
Předchůdce:
Sofie z Novgorodu
1182 - 1197
Gertruda Bavorská
Nástupce:
Dagmar Dánská