Germaine Greerová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Germaine Greerová
Germaine Greer, 28 October 2013 (cropped).jpg
Narození 29. ledna 1939 (80 let)
Melbourne
Alma mater Univerzita v Cambridgi (do 1967)
Universita v Sydney
Newnham College
Universita v Melbourne
Universita Warwick
Zaměstnavatel Universita Warwick
Ocenění Victorian Honour Roll of Women
Australian National Living Treasure
Funkce akademik
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Germaine Greerová (narozena 29. ledna 1939) je australská spisovatelka a novinářka, jedna z nejvýznamnějších osobností feministického hnutí ve dvacátém století. Je autorkou mnoha známých knih, nejznámější je Eunuška (The Female Eunuch), publikovaná roku 1970, která se stala mezinárodním bestsellerem. Její knihy jsou velmi provokativní, nicméně většina z nich je také velmi uznávaná.

Život[editovat | editovat zdroj]

Germaine Greerová se narodila v Melbourne 29. ledna 1939. Po vystudování klášterní školy začala studovat na pedagogické fakultě Melbournské univerzity, kde roku 1956 promovala. Po promoci se přestěhovala do Sydney, kde se stala členkou levicové anarchistické organizace Sydney Push, která kromě jiného odmítala monogamii. Posléze se Greerová přestěhovala do Londýna, kde začala přispívat do časopisu Private Eye a pod pseudonymem také do časopisu Oz. V roce 1963 získala doktorát a začala učit na univerzitě v Cambridge.

Roku 1968 získala titul Ph. D. Téhož roku si vzala australského novináře žijícího v Londýně, Paula de Feu, jejich manželství však nebylo příliš šťastné a roku 1973 se rozvedli. Po roce 1970, kdy publikovala knihu Eunuška, cestovala po světě a v projevech a televizních vystoupeních podporovala feministické hnutí. Na Novém Zélandu byla pro užití vulgarismů v těchto vystoupeních zatčena.

Roku 1989 se vrátila na Camebridge jako lektorka anglické literatury. Později přešla na univerzitu ve Warwicku, kde učí dosud.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Germaine Greer na anglické Wikipedii.