Georgij Tumanov

From Wikipedie
Jump to navigation Jump to search
Georgij Tumanov
Tumanov (zcela vpravo) na zasedání ministerstva války
Tumanov (zcela vpravo) na zasedání ministerstva války
Narození 29. července 1880
Groznyj
Úmrtí 25. října 1917 (ve věku 37 let)
Petrohrad
Alma mater Tbiliský kadetní sbor
Ocenění Řád sv. Anny 3. třídy
Řád sv. Stanislava 3. třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georgij Nikolajevič Tumanov (rusky Георгий Николаевич Туманов, 29. července 1880, Groznyj, Ruské impérium – asi 25. října nebo 3. listopadu 1917?) byl ruský plukovník a aktivní účastník únorové revoluce.

Životopis[edit | edit source]

Georgij Tumanov se vzdělával v kadetském tělese v Tbilisi. Do služby vstoupil roku 1898. V roce 1901 ukončil Tumanov docházku do Konstantinovské dělostřelecké školy. Do roku 1904 se vypracoval na poručíka.

V roce 1909 ukončil Tumanov vzdělání na Nikolajevské akademii. V té době byl již kapitánem a získal řád sv. Stanislava. Stal se také členem Preobraženského pluku a na začátku první světové války se stal plukovníkem.

Když vypukla únorová revoluce, stal se Tumanov jejím aktivním členem. Na začátku revoluce byl zvolen do vojenské komise v Dumě. V dubnu se stal asistentem ministra války a pozdějšího ministerského předsedy Alexandra Kerenského.

Proslýchalo se, že Tumanov věděl o blížícím se bolševickém převratu, neměl však odvahu ho však oznámit nadřízeným. Když provedli bolševici dne 25. října 1917 převrat, byl Tumanov spolu s Georgijem Polkovnikovem a Jakovem Bagratunim na zasedání generálního štábu. Ještě před příchodem bolševiků z něho Tumanov uprchl.

Od té doby byl nezvěstný. Byl nalezen až 3. listopadu v řece Mojce. Měl zkrvavenou hlavu po úderech bajonetem, jedno oko měl vyražené, přeražený nos, probodlý krk a zlomené žebro. Bolševici se později přiznali, že ho zatkli a když se jim zdál být přebytečným, zabili ho.

Reference[edit | edit source]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Туманов, Георгий Николаевич na ruské Wikipedii.