Přeskočit na obsah

Georgij Tumanov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Georgij Tumanov
Tumanov (zcela vpravo) na zasedání ministerstva války
Tumanov (zcela vpravo) na zasedání ministerstva války
Narození29. červencejul. / 10. srpna 1880greg.
Grozný
Úmrtí25. říjnajul. / 7. listopadu 1917greg. (ve věku 37 let)
Petrohrad
Alma materTbiliský kadetní sbor
Povolánípolitik
OceněníŘád sv. Stanislava 3. třídy (1909)
Řád sv. Anny 3. třídy (1913)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Georgij Nikolajevič Tumanov (rusky Георгий Николаевич Туманов, 29. července 1880, Groznyj, Ruské impérium – asi 25. října nebo 3. listopadu 1917?) byl ruský plukovník a aktivní účastník únorové revoluce.

Životopis

[editovat | editovat zdroj]

Georgij Tumanov se vzdělával v kadetském tělese v Tbilisi. Do služby vstoupil roku 1898. V roce 1901 ukončil Tumanov docházku do Konstantinovské dělostřelecké školy. Do roku 1904 se vypracoval na poručíka.

V roce 1909 ukončil Tumanov vzdělání na Nikolajevské akademii. V té době byl již kapitánem a získal řád sv. Stanislava. Stal se také členem Preobraženského pluku a na začátku první světové války se stal plukovníkem.

Když vypukla únorová revoluce, stal se Tumanov jejím aktivním členem. Na začátku revoluce byl zvolen do vojenské komise v Dumě. V dubnu se stal asistentem ministra války a pozdějšího ministerského předsedy Alexandra Kerenského.

Proslýchalo se, že Tumanov věděl o blížícím se bolševickém převratu, neměl však odvahu ho však oznámit nadřízeným. Když provedli bolševici dne 25. října 1917 převrat, byl Tumanov spolu s Georgijem Polkovnikovem a Jakovem Bagratunim na zasedání generálního štábu. Ještě před příchodem bolševiků z něho Tumanov uprchl.

Od té doby byl nezvěstný. Byl nalezen až 3. listopadu v řece Mojce. Měl zkrvavenou hlavu po úderech bajonetem, jedno oko měl vyražené, přeražený nos, probodlý krk a zlomené žebro. Bolševici se později přiznali, že ho zatkli a když se jim zdál být přebytečným, zabili ho.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Туманов, Георгий Николаевич na ruské Wikipedii.