Geoarcheologie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo GRA
Geoarcheology Research Associates logo
Tabulka zrnitosti půdy
Ukázka možného zachycení půdních vrstev

Geoarcheologie je jedním z vědních oborů archeologie, který využívá některé metody a techniky geologie k řešení archeologických otázek. Geoarcheologie studuje fyzikální procesy, které ovlivňují geologickou podobu archeologických nalezišť, jako jsou například geomorfologie, tvorba jednotlivých geomorfologických vrstev a jejich dopad na krajinu. Geoarcheolog může archeologickou krajinu rekonstruovat na základě vnější podoby krajiny, ale také na základě rozboru půdy. Tento rozbor může být stěžejní pro určení provenience archeologického pramenu. Georcheologie nás také může informovat o stavu půdy, sedimentů a hornin v místě archeologického nálezu.

Postup získávání informací[editovat | editovat zdroj]

Začíná se zhodnocením reliéfu v těsné blízkosti lokality a studiem geologických a geomorfologických mapových podkladů. Následně se přistoupí k makroskopickému popisu sedimentu. Poté se odeberou vzorky jednotlivých vrstev půdy, které se rozdělí podle zrnitosti. Takto rozdělené vzorky putují na laboratorní rozbor vedoucí k detailnějším informacím.[1]

Mezinárodní společnost, která se geoarcheologií zabývá se jmenuje Geoarcheology Research Associates, sídlí v New Yorku v USA.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Makroskopický popis půdy

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Geoarchaeology na anglické Wikipedii.

  1. LENKA, Lisá,; ALEŠ, Bajer,. Metodika odběrů a zpracování vzorků pro geoarcheologický výzkum "Výzkum sedimentárního záznamu". invenio.nusl.cz. 2016. Dostupné online [cit. 2018-11-27]. (česky) 
  2. Onetone Front Page - Geoarcheology Research Associates. gra-geoarch.com [online]. [cit. 2018-11-27]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]