Přeskočit na obsah

Geniza

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Geniza (גניזה z hebrejského גנז, ganaz, uložit) je v judaismu náboženská povinnost uchovat veškeré texty obsahující jedno z Božích jmen. Stejným slovem se označuje i místo, na kterém jsou takové texty uschovávány.

Zákaz zničit nebo způsobit smazání jakéhokoli dokumentu, ve kterém se objevuje boží jméno, formuluje Rambam takto:

Každý, kdo zničí [některé] jméno ze svatých a čistých jmen, kterými je nazýván Svatý, budiž požehnán, je trestán ranami podle Tóry; jako je řečeno o modloslužbě: „A vyhladíte jejich jméno ... Neučiníte tak Hospodinu, vašemu Bohu.“ (Dt 12, 3–4 (Kral, ČEP))
— Mišne Tora, Hilchot jesodej ha-Tora 6:1

Do genizy se odkládají zejména liturgické předměty (sidury, Tanachy, letáky s kázáním, tfilin, mezuzy a jiné svaté texty) pokud jsou poškozené nebo dosloužily; skrze jejich účel na nich ulpívá určitá míra svatosti a bylo by neuctivé vyhazovat je s ostatním odpadem.

Kontejnery pro sběr předmětů určených do genizy lze najít v synagogách a jiných centrech náboženského života. Jejich obsah se jednou za čas pohřbívá ve zvláštní sekci židovského hřbitova. V dřívějších dobách se obsah genizy ukládal také pod základní kameny synagogy nebo na vyhrazenou půdu.

Díky zvyku ukládání doslouživších textů do genizy byly v poslední době objeveny ve starých genizách četné historické dokumenty, včetně rukopisů a starých knih. V této souvislosti proslula zejména káhirská geniza.

K největší české dochované genize patří ta z půdy synagogy v Luži. Do sbírek Židovského muzea v Praze bylo z geniz vybráno na 3000 předmětů. [1]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku גניזה na hebrejské Wikipedii.

  1. Tajemství půdy: Výstava představí nálezy z geníz českých a moravských synagog [online]. [cit. 2023-04-06]. Dostupné online. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • NEWMAN, Ja'akov; SIVAN, Gavri'el. Judaismus od A do Z. Praha: Sefar, 1992. 285 s. ISBN 80-900895-3-4. 

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]