Přeskočit na obsah

Gaskoňské vévodství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gaskoňské vévodství
Baskoniako dukerria
Ducat de Gasconha
Duché de Gascogne (Vasconie)
 Novempopulanie 6021453 Gaskoňsko 
Guyenne 
Armagnac 
Navarrské království 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Vasconie neboli Gaskoňsko (zelené) v roce 1150
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Zánik
1453 – připojení k Francii
Státní útvary a území
Předcházející
Novempopulanie Novempopulanie
Následující
Gaskoňsko Gaskoňsko
Guyenne Guyenne
Armagnac Armagnac
Navarrské království Navarrské království

Gaskoňské nebo Vasconské vévodství (baskicky Baskoniako dukerria, okcitánsky Ducat de Gasconha, francouzsky Duché de Gascogne nebo Duché de Vasconie) neboli Gaskoňsko či Vasconie, byl středověký státní útvar existující mezi lety 602 a 1453 v jihozápadní Francii a částečně zasahující do severního Španělska; ve středověku sousedilo na severu s Akvitánií a na východě s hrabstvím Toulouse, na jihu s Aragonií, Navarrou a hrabstvím Barcelony.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky Gaskoňska sahají až do raného středověku. Prapůvodní Wasconia („země Basků“) byla vytvořena franskými Merovejci jako pohraniční marka pro jejich Franskou říši; hraničila s říší Vizigótů a po jejím pádu se stala dějištěm vpádu muslimů do nitra Evropy.

Po sériích povstání proti Frankům, znovu nabyté svobody a její opakované ztráty, bylo Gaskoňsko v roce 1053 dobyto Akvitánským vévodstvím. Spolu s Anglií a dalšími pevninskými vévodstvími tvořily součást velké říše Anjouovců (Plantagenetů). Od roku 1204 si titul gaskoňského vévody přisvojili angličtí králové této dynastie.

Gaskoňské vévodství až do Stoleté války mezi Anglií a Francií náleželo ke kontinentálnímu panství Plantagenetů, jenže v důsledku konečné anglické porážky následovala ztráta všech jejích pevninských území ve prospěch Francie – tudíž bylo i Gaskoňsko dobyto a připojeno k Francii, a to králem Karlem V. Francouzským. V roce 1453 bylo plně inkorporováno do Francie v rámci vévodství Guyenne (zkomolenina jména Akvitánie) a jako samostatný státní útvar přestalo definitivně existovat.

Až do Velké francouzské revoluce pak bylo Gaskoňsko jednou z francouzských provincií.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Vévodství bylo rozděleno mezi hrabství, vikomství a tři samostatná panství (baronie). Hrabství a vikomství se dále dělila na jednotlivá panství.

Symboly[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchy of Gascony na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]