Gaskoňské vévodství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gaskoňské vévodství
Baskoniako dukerria
Ducat de Gasconha
Duché de Gascogne / Vasconie
 Novempopulania 6021453 Gaskoňsko 
Guyenne 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
geografie
Mapa
Gaskoňsko/Vasconie (zelená) v roce 1150
obyvatelstvo
státní útvar
zánik:
1453 – připojení k Francii
státní útvary a území
předcházející:
Novempopulania Novempopulania
následující:
Gaskoňsko Gaskoňsko
Guyenne Guyenne

Gaskoňské vévodství neboli také Vasconie (baskicky Baskoniako dukerria, baskicky Ducat de Gasconha, francouzsky Duché de Gascogne nebo Duché de Vasconie) byl středověký státní útvar existující mezi lety 602 a 1453 v jihozápadní Francii a částečně zasahující do severního Španělska, ve středověku sousedilo na severu s Akvitánií a na západě s hrabstvím Toulouse, na jihu s Aragonií, Navarrou a hrabstvím Barcelony.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Počátky Gaskoňska sahají až do raného středověku. Prapůvodní Wasconie byla vytvořena franskými Merovejci jako pohraniční marka pro jejich Franskou říši, hraničila s říší Vizigótů a po jejím pádu se stala dějištěm vpádu muslimů do nitra Evropy. Po sériích povstání proti Frankům, znovu nabyté svobody a její opakované ztráty, bylo Gaskoňsko v roce 1053 dobyto Akvitánským vévodstvím. Spolu s Anglií a dalšími pevninskými vévodstvími tvořily součást velké říše Anjouovců (Plantagenetů). Od roku 1204 si titul gaskoňského vévody přisvojili angličtí králové této dynastie.

Gaskoňské vévodství až do Stoleté války mezi Anglií a Francií náleželo ke kontinentálního panství Plantagenetů, jenže během Stoleté války, která skončila porážkou Anglie a ztrátou všech jejích pevninských území ve prospěch Francie, bylo i Gaskoňsko dobyto a připojeno k Francii, a to králem Karlem V. Francouzským. V roce 1453 bylo plně začleněno k Francii v rámci vévodství Guyenne (zkomolenina Akvitánie) a jako samostatný státní útvar přestal definitivně existovat.

Až do Velké francouzské revoluce bylo Gaskoňsko jednou z francouzských provincií.

Členění[editovat | editovat zdroj]

Vévodství bylo rozděleno mezi hrabství, vikomství a tři samostatná panství (baronie). Hrabství a vikomství se dále dělila na jednotlivá panství.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Duchy of Gascony na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]