Garni hotel Astoria (Jáchymov)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Depandance Astoria
Pohled na hotel Astoria
Pohled na hotel Astoria
Výstavba 1913
Poloha
Adresa Jáchymov, ČeskoČesko Česko
Ulice T. G. Masaryka
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Astoria je lázeňský hotel v Jáchymově, součást společnosti Léčebné lázně Jáchymov a. s.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V období po zahájení lázeňství v Jáchymově vyrostla v dolní části města řada nových hotelů a penziónů. V sousedství kaple sv. Barbory stojící v té době na svém původním místě naproti Lázeňské budově (Agricola) tak vyrostl blok několika domů.

Nejprve si zde penzión Rosenhof v letech 1912–13 postavil jáchymovský stavitel a podnikatel Franz Rehn. Jedná se o třípatrovou budovu, na jejíž fasádě Rehn předvedl řadu secesních motivů. Nalevo od Rehnova penziónu postavil v letech 1913–14 stavitel Hugo Schöberl čtyřpatrovou budovu zdobenou ve stylu pozdní secese. Tato budova byla postavena pro Johanna Seidla, místního obchodníka a v této době zároveň starostu Jáchymova. Proto byla budova nazvána Vila Seidl. Napravo od svého penzionu postavil Franz Rehn další budovu – Kurhaus Astoria. Postavil ho pro Josefa Wahla během roku 1914. Další výstavba byla ukončena vypuknutím I. sv. války.

Po vzniku Československa postavil Franz Rehn v řadě budov další penzión – Marienheim. V roce 1926 byl k Astorii přistavěn lázeňský ústav a na počest lázeňského lékaře Dr. Maxe Heinera byla tato budova pojmenována v roce 1927 na Vila Heiner. Tento název byl po II. sv. válce změněn na Astoria II.

Zároveň bylo prostranství na druhé straně komunikace z Ostrova nad Lázeňskou budovou upraveno na lázeňský park. U komunikace byly podél silnice vybudovány drobné obchodní objekty. Ty byly rovněž architektonicky řešeny a zdobeny nárožními vížkami, hrázděním a vyřezávanými prvky. Do parku byl umístěn i hudební pavilon s přilbovitou střechou.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Postupem doby byly jednotlivé budovy propojeny a vznikl tak dnešní Garni hotel Astoria. Renovace budov a vnitřní přestavba proběhla v roce 2002.

Služby[editovat | editovat zdroj]

Garni hotel Astoria nabízí ubytování, přičemž stravu poskytuje formou bufetu. Plnohodnotné stravování poskytuje Depandance Praha. Recepci a wellness procedury potom poskytuje Agricola.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]