Gare de la Bastille

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Gare de la Bastille
Gare de la Bastille.jpg
Základní informace
Architekt François-Alexis Cendrier
Současný majitel Chemins de fer de l'Est
Poloha
Adresa Paříž, FrancieFrancie Francie
Souřadnice
Gare de la Bastille
Gare de la Bastille
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Letecký pohled na nádraží

Gare de la Bastille (česky Nádraží Bastily) byla železniční stanice v Paříži. Nacházela se ve 12. obvodu mezi ulicemi Rue de Lyon a Rue de Charenton a přiléhala k jihovýchodní části Place de la Bastille. Nádraží bylo otevřeno v roce 1859 a uzavřeno v roce 1969. Budova byla stržena v roce 1984, aby zde mohla být postavena budova Opéra Bastille otevřená v roce 1989.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Výstavba železniční tratě do Vincennes začala v roce 1855. Nádražní budovu navrhl architekt François-Alexis Cendrier, který je autorem rovněž nedalekého Lyonského nádraží. Konečná stanice byla zprovozněna spolu s linkou 22. září 1859 za přítomnosti císaře Napoleona III. Linka vedla původně pouze do Vincennes a v roce 1872 byla rozšířena do Sucy-en-Brie, roku 1874 do Boissy-Saint-Léger, o rok později do Brie-Comte-Robert. Nakonec v roce 1892 byla protažena až do Verneuil l'Étang, kde se napojovala na trať do Mulhouse.

14. prosince 1969 byla stanice uzavřena a úsek do Vincennes zrušen. Některé části tratě byly v roce 1974 využity pro linku RER A.

Samotné nádraží bylo od té doby využíváno pro výstavy všeho druhu (např. i pro nejdůležitější francouzský veletrh umění FIAC). V roce 1984 byla budova stržena a na jejím místě byla postavena Opéra Bastille.

Budova byla 250 m dlouhá a 30 metrů široká. Konečný úsek trati vedl po viaduktu, který se dnes nazývá Viaduc des Arts. Na jeho vršku a po téměř celé délce bývalé trasy byl vybudován veřejný park Promenade plantée.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gare de la Bastille na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]