Coulée verte René-Dumont

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Promenade plantée)
Jump to navigation Jump to search
Promenade plantée
Promenade plantée, Paris August 2009 (10).jpg
Lokalita 12. obvod, FrancieFrancie Francie
Zeměpisné souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Promenade plantée

Coulée verte René-Dumont (tj. Zelená stezka Reného Dumonta, dříve Promenade plantée, tj. Osázená promenáda) je veřejný park v Paříži ve 12. obvodu. Nachází se na trase bývalé železniční trati, která vedla do města Vincennes. Promenade plantée spojuje další menší parky Jardin de Reuilly, Jardin de la Gare de Reuilly, Square Charles-Péguy a Square Hector-Malot. Je dlouhá 4,7 km a zahrnuje 3,7 ha. Celková plocha se všemi přilehlými zelenými plochami činí 6,5 ha.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Promenade plantée začíná na viaduktu umění u náměstí Place de la Bastille za budovou opery Bastila a pokračuje podél Avenue Daumesnil. U ulice Rue Montgallet protíná Jardin de Reuilly a poté klesá až na úroveň ulice a pokračuje jako promenáda Allée Vivaldi. Po překročení ulice Rue de Reilly se stáčí na východ a směřuje na jihovýchodní okraj Paříže. Po překročení Boulevardu de Picpus se na úrovni Rue du Sahel trasa rozděluje. Jedna z cest pokračuje směrem na východ k Porte de Montempoivre, druhá se stáčí k jihu po bývalých kolejích až na náměstí Square Charles-Péguy.

Západní část promenády umístěná na viaduktu je přístupná schodišti a výtahy na různých místech Avenue Daumesnil a je vyhrazena pouze pro pěší. Východní část, která vede po ulici, je uspořádána pro oddělený pohyb chodců a cyklistů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Viaduc des Arts, po kterém vede Promenade plantée

Železnice spojující nádraží Bastille a údolí řeky Marny byla postavena v letech 1859-1892. V Paříži měla stanici ve čtvrti Bel-Air, kde dnes stojí stejnojmenná stanice metra. V roce 1969, po zahájení provozu linky RER A byla železnice v úseku Paříž-Vincennes zrušena. Během 80. let byla oblast zastavěna. V roce 1984 bylo nádraží Bastille zbořeno, aby na jeho místě mohla být postavena Opéra Bastille otevřená roku 1989. V roce 1986 vznikl projekt na parkovou úpravu okolí a byl přijat projekt Promenade plantée na místě bývalých kolejí mezi Bastilou a Porte de Montempoivre. Promenade plantée byla založena v roce 1988 a pro veřejnost otevřena v roce 1993. V roce 1989 byly obnoveny oblouky viaduktu, které byly přeměněny na umělecké ateliéry, kavárny a obchody.

Park Square Charles-Péguy byl otevřen roku 1989, Jardin de Reuilly byl navržen v letech 1992-1998, Jardin de la gare de Reuilly byl zřízen v roce 1995.

V roce 2004 se Promenade plantée stala dekorací k filmu Před soumrakem (Before Sunset) režiséra Richarda Linklatera.

V samotné Paříži není Promenade plantée jediným parkem vybudovaným na nepoužívané železniční trati. V 16. obvodu byla část tratě přeměněna na promenádu a v 17. obvodu vznikla na zrušené železniční trati Promenade Pereire.

Dopravní dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Nejbližšími stanicemi metra podél Promenade planée jsou Bastille, Gare de Lyon, Montgallet, Daumesnil a Bel-Air.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Promenade plantée na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]