García I. Leónský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
García I. Leónský
Král Leónu
Portrét
Doba vlády910–914
Titulykrál Leónu
Narození871
Úmrtí19. ledna[zdroj?] 914
Zamora
Pohřbenkatedrála San Salvador v Oviedu[1]
PředchůdceAlfons III. Veliký
NástupceOrdoño II.
ManželkaMuniadona[2]
DynastieAsturská
OtecAlfons III. Leónský[3]
MatkaJimena Pamplonská[3]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

García I. (c. 87119. ledna[zdroj?] 914) byl králem Leónu od roku 910 do své smrti. V době své smrti neměl žádné syny, proto se následovníkem stal nejstarší syn Alfonse III. a jeho manželky Jimeny.[3]

García se podílel na vládě se svým otcem až do roku 909, kdy bylo odhaleno spiknutí, jehož se García účastnil. Alfons se zřekl trůnu a rozdělil říši mezi své tři syny. León předal Garcíovi, Galicii Ordoñovi a Asturii Fruelovi, přičemž prvenství Asturie zůstalo zachováno.[3]

Během Garcíovy vlády byla opevněna řeka Douro[3] a znovu osídlena města Roa, Osma, Clunia a San Esteban de Gormaz.[1] V tomto období získal díky těmto snahám vliv kastilský hrabě Gonzalo Fernández. Při své smrti v Zamoře roku 914 neměl García žádné potomky, a tak království přešlo na jeho bratra Ordoña.

Garcíova manželka Muniadona byla Pelagiem z Ovieda označena za dceru Nuña Fernándeze, což je chronologicky nemožné. Sánchez Albornoz místo toho navrhoval, že byla dcerou Munia Núñeze, kastilského hraběte. Mohlo se jednat o stejnou Muniadonu, která si později vzala Ferdinanda Ansúreza z Kastílie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku García I of León na anglické Wikipedii.

  1. a b ARCO, Ricardo. Sepulcros de la Casa Real de Castilla.. Madrid: CSIC, 1954. 450 s. S. 229. (španělsky) 
  2. RODRÍGUEZ FERNÁNDEZ, Justiniano. García I, Ordoño II, Fruela I, Alfonso IV. Burgos: Editorial La Olmeda ISBN 84-920046-8-1. (španělsky) 
  3. a b c d e LÉVI-PROVENÇAL, Évariste. Historia de España. Madrid: Espasa-Calpe, 1957. ISBN 9788423948000. S. 279. (španělsky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]