Přeskočit na obsah

Gamalama

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gamalama

Vrchol1 715 m n. m.
Prominence1 715 m ↓ Molucké moře
Izolace18 km → Kie Matubu
Poloha
SvětadílAsie
StátIndonésieIndonésie Indonésie
Souřadnice
Gamalama
Gamalama
Typstratovulkán
Erupceříjen 2018
Horninaandezit, dacit
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gamalama je sopka na indonéském ostrově Ternate v Moluckém moři. Patří k nejaktivnějším v Indonésii a sopečné produkty pokrývají prakticky celý ostrov. Masiv vulkánu křižuje riftová zlomová linie, paralelní s pobřežím nedalekého ostrova Halmahera. Ta je lemovaná vícero maary a sopečnými krátery. Vrchol Gamalami tvoří trojice sypaných kuželů. K poslední erupci došlo v říjnu 2018.[1][2]

Vulkanismus[editovat | editovat zdroj]

Historické erupce jsou dobře zdokumentované portugalskými a nizozemskými obchodníky s kořením již od první poloviny 16. století. Erupce jsou ve většině případů situované na vrcholový kráter, vyjma let 1763, 1770, 1775 a 1962, kdy centrem erupcí byly parazitické krátery na svazích hory. Událost z roku 1775 měla za následek smrt 1 300 lidí.

Výbuch dne 4. prosince 2011 vyvrhl sopečný materiál do výšky 2 km. Tisíce obyvatel v nedalekém Ternate City uprchly kvůli sopečnému spadu, jenž město zasypával. 4 osoby zabil lahar a teprve až po 23 dnech se vulkán uklidnil. Menší erupce nastaly ještě v září následujícího roku.

Sopečná aktivita 18. prosince 2014 donutila uzavřít místní letiště na ostrově, neboť přistávací dráhu pokryla vrstva popela tlustá 5 cm.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Gamalama na slovenské Wikipedii a Gamalama na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]