Přeskočit na obsah

Gaius Cornelius Gallus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Gaius Cornelius Gallus
Mramorový portrét v Clevelandském muzeu umění
Mramorový portrét v Clevelandském muzeu umění
Narození69 př. n. l.
Římská říše
Úmrtí26 př. n. l. (ve věku 42–43 let)
Příčina úmrtívykrvácení
Povoláníbásník, politik, řečník, spisovatel, voják, epigramatik a elegist
Partner(ka)Volumnia Cytheris
FunkcePraefectus Aegypti (30–26 př. n. l.)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gaius Cornelius Gallus (asi 69 př. n. l. Forum Julii26 př. n. l.) byl římský politik, vojevůdce a básník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v chudé rodině ve městě Forum Julii (dnešní Fréjus)[1][2][pozn 1]. V mládí se přestěhoval do Říma, kde studoval u stejného učitele jako Vergilius a Lucius Varius Rufus. Gallus později pomohl Vergiliovi při záchraně jeho statku v okolí Mantovy, za což se mu Vergilius odvděčil jednou ze svých básní (ekloga 10).

Během občanské války se Gallus přiklonil na stranu pozdějšího císaře Augusta a bojoval v roce 30 před n. l. v Egyptě proti Marcovi Antoniovi. Za odměnu mu po vítězství nad svým protivníkem přiřkl Augustus správu nad Egyptem, Gallus se stal jeho prvním prefektem. Roku 29 před n. l. potlačil vzpouru v Thébách. Později upadl Gallus u císaře pro nevděčné a zlomyslné počínání v nemilost a byl odsouzen k vyhnanství a ztrátě majetku. V roce 26 před n. l. byl po udání žalobců a usnesením senátu donucen spáchat sebevraždu.[pozn 2]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Napsal čtyři knihy milostných elegií adresovaných ženě jménem Lycoris (šlo o známou herečku s pseudonymem Cytheria). Gallovým velkým vzorem byl helénistický básník Euforión z Chalkidy, autor řeckých milostných elegií. Je možné, že Gallus některé Euforiónovy básně sám přeložil do latiny.

Až donedávna byl z celého Gallova díla znám pouze jediný pentameter, uno tellures dividit amne duas[pozn 3], o skythské řece Hypanis. Až v roce 1979 objev papyru v Qasri Ibrimuzu v Egyptě odhalil asi deset Gallových veršů (i když se objevují i pochybnosti o jejich autentičnosti). Fragmenty čtyř básni vydaných pod Gallovým jménem v roce 1590 Aldem Manutiem jsou dnes považovány za podvrh.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Syme ale uvažuje i o Cividale del Friuli, které se ve starověku též jmenovalo Forum Julii. Jean-Paul Boucher navíc přídává Vogheru, jejíž název zněl Forum Iulii Iriensium. V neposlední řadě Jeroným výrazem Foroiuliensis výslovně neříká, že to bylo Gallovo rodiště. Tímto pojmenováním nohl být zdůrazněn fakt, že někdy po roce 30 př. n. l. nechal Gallus vztyčit obelisk na náměstí Forum Iulium v Alexandrii, sídle své nově vzniklé eyptské prefektury. Tento obelisk nechal roku 40 n. l. odvézt císař Caligula do Říma, kde dnes stojí na náměstí svatého Petra.
  2. SUETONIUS, s. 117
  3. „jedním tokem odděluje dva světadíly...“

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Gaius Cornelius Gallus na slovenské Wikipedii.

  1. Jeroným: Chronicon, CLXXXVIII Olympias, 17 (27 BC): "Cornelius Gallus Foroiuliensis poeta, a quo primum Aegyptum rectam supra diximus, XLIII aetatis suae anno propria se manu interfecit"
  2. SYME, Ronald. The Origin of Cornelius Gallus. [s.l.]: Cambridge University Press, 1938. (The Classical Quarterly; sv. 32). Dostupné online. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]