Fytoftorové odumírání

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fytoftorové odumírání na dubu

Fytoftorové odumírání je houbová choroba dřevin způsobená houbou Phytophthora ramorum. Choroba způsobuje vážné škody na dřevinách jako je pěnišník, kalina, pieris, dub, leukothoe, tis, cedr, vřes, jalovec ale i velká řada dalších. Phytophthora ramorum je karanténní organismus. Jde o houbovou chorobu která se poměrně úspěšně šíří Evropou. Napadené rostliny je třeba odstranit a zničit.

Fytoftora na listech dubu

Původ a výskyt[editovat | editovat zdroj]

P. ramorum byla poprvé popsána v roce 1995 v USA, a původ patogena je stále nejasný, ale většina důkazů naznačuje, že jde o exotický druh.[1] Je nemožné zjistit kdy a odkud byl patogen dovezen do Británie. Nicméně výzkum ukázal že ne z USA, kde se nachází různé formy patogena. Důkazy naznačují, že P. ramorum je původem z jiné části světa, případně Asie.[2]

V evropských zemích (Německo a Nizozemsko) byl patogen zjištěn (jako neznámý druh rodu Phytophthora) na keřích v roce 1993, ale zde byl také pravděpodobně introdukován. Koncem roku 2009 byla choroba poprvé nalezena v anglickém hrabství Devon, Cornwall a Somerset. V srpnu 2010 byla nalezena v hrabstvích Waterford a Tipperary v Irsku. Patogen byl nalezen i ve školkách v jiných Evropských zemích, Belgii, České republice, Nizozemsku, Dánsku, Francii, Irsku, Itálii, Španělsku, na Slovensku a ve Švédsku.

Napadený uhynulý Lithocarpus densiflorus

Příznaky[editovat | editovat zdroj]

Na rostlinách jako jsou rododendrony, kaliny a kamélie napadá patogen listy a výhonky okrasných keřů. napadení patogenem se projevuje například vadnutím a usycháním. Objevují se i nekrózy. Choroba způsobuje viditelně celkové zhoršení zdravotního stavu a úhyn.[3]

Listy ztrácejí lesk, zbarvují se bledě, u některých odrůd červenají. Skvrny jsou difuzní, často na špičkách listů, řapíky mohou černat. Na dřevě jsou zřetelné hnědé skvrny. Výhony vadnou a průběh může být tak rychlý že neopadané suché listy visí svisle na keři. Keře usychají a postupně odumírají. Kořeny nejsou napadány.

Na stromech jako jsou duby, lze najít léze podobné krvácejícím ranám, vředům, z které vytéká tekutina z infikované borky, která vypadá jako černý klejotok, který může usychat v krustě na kmeni. Tkáně v okolí této oblasti je obvykle bezbarvé a hynoucí. Stromy hynou a rozsáhlé léze se vyskytují na kmeni.

Phytophtora ramorum, poškozený list

Vývojový cyklus[editovat | editovat zdroj]

Patogen přežívá nepříznivé období chlamydosporami, infekce je vyvolána zoosporami s bičíky. Patogen je rozšiřován deštěm a mlhou nebo částmi rostlin, ale může se šířit vzduchem. Zahradní odpad, jako je hrabanka a pařezy mohou být zdrojem šíření patogena a působí jako zdroj vyvíjející se choroby, stejně jako napadené ale přežívající rostliny. Pro růst a vývoj choroby je optimální teplota 20 °C a vysoká vzdušná vlhkost.

Ochrana rostlin[editovat | editovat zdroj]

Prevence[editovat | editovat zdroj]

Je třeba ohlásit napadení Státní rostlinolékařské správě (SRS). Napadené dřeviny je třeba odstranit a spálit.

Ochrana rostlin při výskytu[editovat | editovat zdroj]

Existuje velmi málo účinných přípravků a zatím je spoléháno na včasné odhalení choroby a řádnou likvidaci infikovaných rostlin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Emergence of the sudden oak death pathogen Phytophthora ramorum
  2. Phytophthora ramorum, forestry UK
  3. rhododendron.cz

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]