Fritz Perls

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fritz Perls
Fritz Perls.jpg
Narození 8. července 1893
Berlín
Úmrtí 14. března 1970 (ve věku 76 let)
Chicago
Manžel(ka) Laura Perls (od 1930)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Friedrich Salomon Perls, známý jako Fritz Perls (8. července 1893, Berlín14. března 1970, Chicago) byl americký psycholog německo-židovského původu, zakladatel tzv. gestalt terapie.

Gestalt psychologie[editovat | editovat zdroj]

Gestalt terapii Perls vyvinul spolu se svou ženou Laurou a opřel se v ní zejména o fenomenologii, existencialismus, holismus, východní filozofie a údajně i směry jako teorie systémů. Nelze ji slučovat s gestalt psychologií, z níž vychází jiná terapeutická technika formulovaná zejména Hans-Jürgenem Walterem. Z Gestalt psychologie nicméně Perls přijal koncept "pole" Kurta Lewina (který říká, že člověk je velmi úzce spojen se svým prostředím a jeho psychický stav nelze bez analýzy prostředí pochopit). Gestalt terapie je založena na poznávání a vyjadřování svých vnitřních stavů a emocí "tady a teď", odmítá přitom spekulovat o jejích příčinách. Gestalt terapie se stala populární zejména v 60. letech 20. století, kdy splynula s duchem doby a stala se součástí širších snah o "humanizaci" a "odautoritářštění" psychiatrie, psychologie a vědy vůbec.

Život[editovat | editovat zdroj]

Perls byl v mládí v kontaktu s berlínskou uměleckou avantgardou, zejména s expresionisty a dadaisty, a i to ho při formulování základů gestalt terapie silně ovlivnilo, jeho terapeutické techniky mají blízko k experimentálnímu divadlu, psychodramatu a hře. Ve dvacátých letech podstoupil psychoanalytický výcvik u Wilhelma Reicha a i jeho pojetí zdraví jakožto schopnosti plně prožívat (svou sexualitu) Perlse silně ovlivnilo (s Freudem, s nímž se setkal roku 1936, si ovšem neporozuměli). Protože on i jeho žena Laura (rozená Posnerová) byli Židé, odešli ve 30. letech z Německa do Jižní Afriky, kde se Perls setkal s představitelem holismu Janem Smutsem. V Jižní Africe také vydal svou první knihu Ego, Hunger, and Aggression (1942). Po válce přesídlil do New Yorku, kde začal úzce spolupracovat se spisovatelem a anarchistou Paulem Goodmanem, s nímž napsal svou druhou knihu, která již nesla název Gestalt Therapy, a v níž se pokusili formulovat novou psychoterapeutickou techniku. Kniha vyšla roku 1951. Goodman vnesl do rodícího se směru myšlenky Lewinovi a také Otto Ranka. Perls pak ve svém bytě na Manhattanu založil první gestaltterapeutický institut a objížděl Spojené státy s výcvikovými programy. V 60. letech se Perlsovi přestěhovali do Los Angeles a Perls začal pracovat v alternativním institutu Esalen, který měl velký vliv na atmosféru 60. let v Kalifornii. Institut se zaobíral i v té době hodně módním zen-buddhismem a Perls tak začlenil některé zenbuddhistické techniky do gestalt terapie, zejména koncept satori. Pobýval dokonce nějaký čas v zenbuddhistickém klášteře v Japonsku. Roku 1969 se Perls přestěhoval do Kanady. Zemřel při své cestě do Chicaga.

Bibliografie[editovat | editovat zdroj]

  • Ego, Hunger and Aggression (1942)
  • Gestalt Therapy: Excitement and Growth in the Human Personality (1951)
  • Gestalt Therapy Verbatim (1969)
  • In and Out the Garbage Pail (1969)
  • The Gestalt Approach and Eye Witness to Therapy (1973)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Petruska Clarkson, Jennifer Mackewn: Fritz Perls, 1993, SAGE Publications ISBN 978-0-8039-8453-0
  • Bernd Bocian: Fritz Perls in Berlin 1893–1933. Expressionism – Psychonalysis – Judaism, 2010, EHP Verlag Andreas Kohlhage, Bergisch Gladbach. ISBN 978-3-89797-068-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]