Friedrich Born

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Friedrich Born (10. června 1903, Langenthal - 14. ledna 1963) byl švýcarský obchodník a diplomat, pověřený zastupováním ekonomických zájmů Švýcarska.

Po základní škole se vyučil mechanikem a poté obchodníkem. Pracoval v Lausanne, Antverpách a později v jedné curyšské dovozní společnosti. Tou byl v roce 1936 pověřen vedením pobočky pro dovoz obilí v Budapešti. Tam také pracoval pro Švýcarskou centrálu pro podporu obchodu. Plynně hovořil m.j. německy, francouzsky a maďarsky.

V květnu 1944 se stal delegátem Mezinárodního výboru Červeného kříže v Budapešti. Tam podporoval židovské obyvatelstvo výstavbou nemocnic, dětských a sirotčích domovů, lidových kuchyní, které byly pod ochranou Červeného kříže. Dále ale i vystavováním ochranných listin Červeného kříže. Po založení budapeštského ghetta do něj přeložil svou kancelář.

V jím vedeném budapešťském zastoupení Červeného kříže zaměstnával především židovské maďarské občany, a prosadil v této okupované zemi, že nemuseli nosit židovské hvězdy. Spolupracoval s příznivci ve vlivných maďarských rodinách a diplomatických kruzích. S jejich pomocí umožňoval výjezd pronásledovaných především do zemí Jižní Ameriky. Podařilo se mu i zabránit odjezdu posledního konvoje.


Svou činností zachránil kolem 11 000 až 15 000 maďarských Židů před deportací.

V lednu 1945, po vstupu Rudé armády, musel na rozkaz sovětské vojenské správy Budapešť opustit. Tím také v září skončila jeho mise pro Červený kříž. Po návratu do Zollikonu (u Curychu) založil vlastní obchodní firmu.

Zemřel 14. ledna 1963, aniž by kdy svým dětem vykládal o své činnosti pro pronásledované židovské občany Maďarska.

5. června 1987 mu byl komisí památníku Jad Vašem posmrtně udělen čestný titul „Spravedlivý mezi národy“.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]