Friedrich Born

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Friedrich Born
Narození10. června 1903
Langenthal
Úmrtí14. ledna 1963 (ve věku 59 let)
Zollikofen
Povolánídiplomat
OceněníSpravedlivý mezi národy (1987)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Friedrich Born (10. června 1903, Langenthal14. ledna 1963) byl švýcarský obchodník a diplomat, pověřený zastupováním ekonomických zájmů Švýcarska.

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Po základní škole se vyučil mechanikem a poté obchodníkem. Pracoval v Lausanne, Antverpách a později v jedné curyšské dovozní společnosti. Tou byl v roce 1936 pověřen vedením pobočky pro dovoz obilí v Budapešti. Tam také pracoval pro Švýcarskou centrálu pro podporu obchodu. Plynně hovořil mj. německy, francouzsky a maďarsky.

Činnost za války pro Červený kříž[editovat | editovat zdroj]

V květnu 1944 se stal delegátem Mezinárodního výboru Červeného kříže v Budapešti. Tam podporoval židovské obyvatelstvo výstavbou nemocnic, dětských a sirotčích domovů, lidových kuchyní, které byly pod ochranou Červeného kříže. Dále ale i vystavováním ochranných listin Červeného kříže. Po založení budapešťského ghetta do něj přeložil svou kancelář.

V jím vedeném budapešťském zastoupení Červeného kříže zaměstnával především židovské maďarské občany, a prosadil v této okupované zemi, že nemuseli nosit židovské hvězdy. Spolupracoval s příznivci ve vlivných maďarských rodinách a diplomatických kruzích. S jejich pomocí umožňoval výjezd pronásledovaných především do zemí Jižní Ameriky. Podařilo se mu i zabránit odjezdu posledního konvoje.

Svou činností zachránil kolem 11 000 až 15 000 maďarských Židů před deportací.

Život po válce[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1945, po vstupu Rudé armády, musel na rozkaz sovětské vojenské správy Budapešť opustit. Tím také v září skončila jeho mise pro Červený kříž. Po návratu do Zollikonu (u Curychu) založil vlastní obchodní firmu.

Zemřel 14. ledna 1963, aniž by kdy svým dětem vykládal o své činnosti pro pronásledované židovské občany Maďarska.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Dne 5. června 1987 mu byl komisí památníku Jad Vašem posmrtně udělen čestný titul „Spravedlivý mezi národy“.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]