Free running

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Freerunner v Brazílii

Free running je umění pohybu, akrobatická sportovní disciplína. Freerunnerům jde o to, aby ve své cestě hladce a plynule překonali překážku, reagují na okolí pomocí různých pohybů jako vaulty (přeskoky), skoky, „somersaults“ a jiné akrobatické pohyby, vytvářející atleticky a esteticky vypadající způsob pohybu. Na rozdíl od parkouru jsou povoleny akrobatické pohyby a skoky, přičemž Freerunning je více zaměřen na estetiku a krásu pohybu. Tréninky probíhají většinou v tělocvičnách, nebo v městských prostorech, které jsou plné různých překážek.

Jeho zakladatelem je Francouz Sébastien Foucan, který se také věnouval parkouru. O Free runningu říká: „Je to jiná cesta ‚dělání‘ parkouru.“

Byl založen a inspirován podobným uměním pohybu (parkour), které založil David Belle, Foucanův přítel z dětství. Free running spojuje prvky triků a pouličních skoků, které jsou parkour komunitou považovány za neefektní a není to parkour. Na začátku byl free running zaměňován s parkourem, nicméně jakmile se free runneři začali zajímat o estetiku i o užitečnost, staly se z těchto dvou stylů rozdílné disciplíny. Pojem free running vymyslel Guillaume Pelletier a Foucan ho přijal jako svůj způsob jak dělat parkour. Foucan popisuje cíle freeruningu jako používání okolí k plynulému a nepřerušovanému pohybu vpřed, nikdy vzad.

Zatímco freeruning a parkour mají mnoho stejných technik, mají podstatný rozdíl ve filozofii a účelu. Cíle parkouru jsou širší, schopnost rychle dosáhnout oblastí, které jsou jinak nedostupné a utéct, schopnost uniknout pronásledovatelům, z toho vyplývá, že hlavním ukolem je opustit objekty co nejdříve, zatímco freerunning klade důraz na vlastní rozvoj stylem „následuj svoji cestu“. Founcan často zmiňuje „následování vlastní cesty“ v rozhovorech a dokumentárních filmech. Vysvětluje, že každý má svůj způsob jak dělat parkour a neměl by napodobovat ostatní, ale dělat ho podle sebe. Základy freerunningu jsou obvykle špatně vysvětlovány jako by byly postaveny výhradně na estetice a kráse daného vaultu, skoku atd. Přestože hodně free runnerů si dává záležet právě na estetice, tak to je pouze „jejich způsob“.

Byl tu taky konflikt mezi Parkour a Free running komunitou kvůli používání různých termínů pro stejné vaulty (přeskoky). Parkour komunita používala pro vaulty jejich francouzské názvy, nebo je přeložili do angličtiny, zatímco free runing komunita v čele s Urban Freeflow webem vytvořila nové názvy jako „kong“, „monkey“ atp. Například, přeskok při kterém se prostrčí nohy mezi rukama je ve francouzštině znám jako „Saut de Chat“ a v anglickém překladu to je „Cat jump“ a někteří ho nazývají „rabbit vault“, Ale Urban Freeflow web ho přejmenoval na „Kong“ nebo „Monkey“ vault.

Jiná otázka která může způsobit rozepři mezi Parkour a Free running komunitami nebo může posílit jejich pouto je profesionální a amatérská soutěž. Už od začátku je Parkour komunita proti seriozním soutěžím, odporuje to základům filozofie parkouru. Free running komunita není tak pevně rozhodnutá v této otázce, ačkoliv názor Founcana je znám, v interview s Urban Freeflow zmiňuje, že nemá rád soutěže a není to „jeho cesta“, ale může to být „cesta někoho jiného“. Konflikt mezi Free runningem a Parkourem vznikl, když se zakladatelé parkouru, David Belle a Sébastien Founcan, rozdělili a pokračovali odděleně. David Belle především ulpěl na Parkouru kvůli efektivitě zatímco Sebastien Founcan se soustředí na volnost pohybu, rozvoj sebe sama a estetickou stránku Parkouru a tak dělá Free running populárnější. Přestože mohou být oba sporty definovány odlišně, sdílejí podobné rysy, protože byly založeny dvěma kamarády.

Freerunning ve filmu[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Free running na anglické Wikipedii.