František Kalenda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Kalenda
Frantisek Kalenda.png
Narození5. února 1990 (32 let)
Praha
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníspisovatel
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Kalenda (* 5. února 1990 Praha [1]) je český publicista,[2] spisovatel, autor historických románů a dobrodružného románu pro děti a mládež. Mezi jeho knihy patří historická detektivka Ordál ze středověké Transylvánie, kterou vydalo na podzim roku 2012 nakladatelství Vyšehrad[3] a obdrželo pozitivní hodnocení recenzentů.[4][5][6] Doslovem jej opatřil literární historik Martin C. Putna. V roce 2016 nakladatelství Meander a Vyšehrad společně vydaly román pro děti a mládež ze středověku Pes, kocour a sirotek, ilustrovaný Renátou Fučíkovou.[7] Ve stejném roce nakladatelství Vyšehrad publikovalo jeho historickou detektivku Vraždy ve znamení hvězdy z prostředí dvora Karla IV, v roce 2018 pak vyšlo volné pokračování Zlomený král a v roce 2019 karolínskou trilogii zakončila kniha Šarlatové zmije

Vedle spisovatelské činnosti vyučuje na Univerzitě Karlově, pracuje jako redaktor nakladatelství Bourdon a zabývá se také publicistikou; přispíval například pro Deník Referendum, pro který jako stálý spolupracovník v Brazílii pokrýval demonstrace během brazilských protestů v létě 2013. Jako expert na Latinskou Ameriku a Francii spolupracuje s řadou dalších médií jako je magazín Finmag, Deník N, Fórum 24 nebo Český rozhlas Plus. Od konce roku 2021 působí jako zpravodaj Deníku N ve Francii.[1]

Dílo [8][editovat | editovat zdroj]

Despota, Signum, Praha 2011; historický román ze středověkého Řecka zmítaného politickými intrikami i náboženským fanatismem.

Ordál, Vyšehrad, Praha 2012; historický román z Transylvánie v období hrozícího konce světa. Nominován na Cenu Jiřího Ortena.[9]

Pes, kocour a sirotek, Vyšehrad + Meander, Praha 2016; román pro děti a mládež o putování podivuhodné trojice ze středověkých Čech skoro až na konec světa.

Vraždy ve znamení hvězdy, Vyšehrad, Praha 2016; historický detektivní román z období Karla IV. Siegfried, dvorní lékař královny Anny Falcké, vyšetřuje zločiny připisované pražské židovské komunitě.

Zlomený král, Vyšehrad, Praha 2018; lékař Siegfried na hradě Lichnice řeší záhadné zranění Karla IV. a zaplétá se do intrik týkajících se osudu celé Svaté říše římské.

Šarlatové zmije, Vyšehrad, Praha 2019. V historické detektivce Šarlatové zmije se uzavírají osudy lékaře Siegfrieda, jeho židovské schovanky Rivky a nevypočitatelného anglického žoldáka Gabriela. Volná trilogie z období vlády největšího českého panovníka seznamuje čtenáře s tehdejší mentalitou na hradě i v podhradí, od dvora králů a papežů, až po putyky a nevěstince.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Databáze národních autorit (AUT) Národní knihovny ČR: Kalenda, František, 1990-
  2. Viz např. výběrová článková databáze (ANL) Národní knihovny České republiky - výsledky hledání pro tohoto autora
  3. http://www.ivysehrad.cz/
  4. Archivovaná kopie. www.studentpoint.cz [online]. [cit. 2012-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-11-13. 
  5. Archivovaná kopie. detektivky.bestfoto.info [online]. [cit. 2012-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-12-20. 
  6. Archivovaná kopie. www.ivysehrad.cz [online]. [cit. 2012-11-06]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-21. 
  7. Kalenda, František: Pes, kocour a sirotek. iLiteratura.cz. Dostupné online [cit. 2016-12-26]. 
  8. Viz též katalog Národní knihovny České republiky - výsledky hledání pro tohoto autora
  9. Přihlášené tituly do Ceny Jiřího Ortena v roce 2013 Archivováno 22. 8. 2016 na Wayback Machine na webu Svazu českých knihkupců a nakladatelů