František Jiří Mach

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
František Jiří Mach
Základní informace
Narození5. srpna 1869
Kutná Hora, Čechy
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí10. prosince 1952 (ve věku 83 let)
Pečky
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Žánryklasická hudba, opereta a duchovní hudba
Povoláníhudební skladatel, hudební pedagog a učitel
RodičeFrantišek Josef Mach
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Jiří Mach, pseudonym František Jiří (5. srpna 1869 Kutná Hora[1]10. prosince 1952 Pečky), byl český hudební pedagog a skladatel.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byl synem kapelníka a hudebního skladatele Františka Josefa Macha, který byl v době narození syna kapelníkem ostrostřelců. Vystudoval Učitelský ústav v Kutné Hoře a hudbě se učil u svého otce a u pedagoga Učitelského ústavu Aloise Strébla. Od roku 1892 byl učitelem a posléze i ředitelem měšťanské školy v Pečkách. V roce 1929 odešel do výslužby. Kromě učitelského povolání byl kolem roku 1900 i ředitelem kůru. Svými články a referáty přispíval do časopisu Česká hudba.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy byl ředitelem kůru, zkomponoval řadu chrámových skladeb. Složil rovněž mnoho sborů, směsí národních písní a populárních melodií, dokonce i dvě operety. Některé jeho skladby vyšly tiskem, ale jako skladatel se příliš neprosadil. Výrazněji zasáhl do hudební pedagogiky. Publikoval na 60 prací z metodiky a pedagogiky hudby. S manželkou vydali v roce 1920 Zpěvoherní repertoir a příručku Ukazatel dur i moll tónin. Používány jsou rovněž jeho instruktivní skladby.

Odkaz[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]