František Bíbl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

František Bíbl (dle katalogu Národní knihovny také František Bibl, psal pod pseudonymy Jan Hart a Hermor Lilia, 13. listopadu 1880, Pardubice25. června 1932, Praha) byl český básník a překladatel.

Studoval gmnázium ve Dvoře Králové a na filosofické fakultě pražské univerzity absolvoval historii a geografii. V roce 1919 člen delegace na Versailleských mírových jednáních. Pracoval jako úředník na statistickém úřadu, trpěl poruchou páteře, žil samotářsky. Debutoval pod pseudonymem Hermor Lilia velmi ceněnou sbírkou Řádky (1917), plnou dekadentních motivů. Pod pseudonymem Hermor Lilia vydal i další sbírky (Mysterion, Stíny, Večery). Jeho dílo bylo zapomenuto, až v roce 1982 byl vydán výbor z jeho díla pod názvem Verše tajného básníka a v roce 1995 byla znovu vydána jeho klíčová sbírka Stíny.[1] Přesto není mezi českou veřejností příliš známý. Kromě vlastní poezie se věnoval překladům z romantických a dekadentních básníků, především z francouzštiny (Baudelaire, Régnier, Samain) a z angličtiny (Keats, Byron, Poe).[2] Pohřben byl v Novém Strašecí.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Autorův medailonek v edici Zapomenuté světlo
  2. Heslo v Ottově encyklopedii obecných vědomostí

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • VOŠAHLÍKOVÁ, Pavla, a kol. Biografický slovník českých zemí : 5. sešit : Bi-Bog. Praha : Libri, 2006. 478-585 s. ISBN 80-7277-309-7. S. 479-480.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]