Frans Krajcberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Frans Krajcberg
Krajcberg tvbrasil.jpg
Narození 12. dubna 1921
Kozienice
Úmrtí 15. listopadu 2017 (ve věku 96 let)
Rio de Janeiro
Příčina úmrtí zápal plic
Povolání sochař, malíř, fotograf a scenárista
Ocenění Řád za kulturní zásluhy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frans Krajcberg (12. května 1921, Kozienice Polsko15. listopadu 2017[1], Rio de Janeiro, Brazílie) byl brazilský sochař, malíř, spisovatel a fotograf polského původu.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině asimilovaných Židů, jeho rodiče byli zapojeni do levicových aktivit. Po vypuknutí druhé světové války zamířil do oblastí obsazené Sověty a narukoval do Rudé armády. V roce 1940 odešel do zálohy a začal studovat architekturu v Leningradu. Studium však musel přerušit v roce 1941 po vypuknutí Velké vlastenecké války. Dobrovolně narukoval do armády, kde byl začleněn do brigády ženistů. Během pochodu polské armády zůstal v Sovětském svazu a připojil se k Polské lidové armádě. Po válce se dozvěděl, že nikdo z jeho rodiny nepřežil. Na základě toho se rozhodl, že se do Polska už nevrátí. Vstoupil na Akademii výtvarných umění v Stuttgartu a pokračoval ve studiu pod vedením architekta Williho Baumeistera. Po promoci v roce 1948 se přestěhoval do Paříže, kde krátce žil. Během tohoto období hodně cestoval, navštívil Ibizu a Brazílii, kde se rozhodl usadit. V roce 1951 se podílel na mezinárodním výtvarném bienále v São Paulo. V té době žil dočasně v jeskyni Pico da Cata Branca v regionu Itabirito v Minas Gerais. Tam se věnoval sochařství z přírodního kamene. Na krátko se odstěhoval do Parany, kde žil v lese a věnoval se malbě přírody. V roce 1956 se usadil v Rio de Janeiru, kde sdílel studio sochaře Franze Weissmanna. V roce 1957 získal brazilské občanství. Od roku 1958 žil v Rio de Janeiru, Paříži i na Ibize. V té době vytvořil olejomalby a kvaše na papíru a na kamenu, pro což si tuto techniku vypůjčil od japonského umění. Také na ostrově Ibiza v roce 1959 začal pracovat na díle Terra craqueladas (Popraskaná země), což byl monochromatický reliéf zdobený přírodními pigmenty. V roce 1964 se vrátil do Brazílie a v Cata Blanca si založil vlastní ateliér. Začal vytvářet sochy a věnovat se řezbářství s využitím široké škály přírodních barev.

Často cestoval do Amazonie a Mato Grosso, kde fotografoval zničení amazonského pralesa odlesňováním a organizovaným pálením. Začal ve své tvorbě používat ohořelé stromy, v roce 1980 vytvořil sérii s názvem Africa. Celá jeho práce je známá využíváním přírodních prvků, aniž by poškozoval přírodu a také respektem k životnímu prostředí.

Celá jeho práce je ztělesněním ideálů umělce, který se rozhodl žít v souladu s přírodou, ukázat krásu přírody a úcty versus ničivé účinky lidské činnosti.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]