Franjo Lučić

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Franjo Lučić
Franjo pl Lučić.jpg
Narození 31. března 1889
Kuče
Úmrtí 16. března 1972 (ve věku 82 let)
Záhřeb
Národnost chorvatská
Povolání varhaník, hudební skladatel a pedagog
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Franjo Lučić (31. března 1889, Kuče - 16. března 1972, Záhřeb) byl chorvatský skladatel a varhaník.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 31. března 1889 v obci Kuče nedaleko Velike Gorice. Záhy mu zemřel otec a Franja vychovával strýc z matčiny strany, Joseph Puceković, který byl farářem v Dubranci. V Dubranci dokončil základní školu a už v té době udivoval hudebním nadáním. V deseti letech hrál v místním kostele na varhany. Finanční podpora obce Turopolje mu umožnila vystudovat gymnázium v Záhřebu i další vzdělávání na učitelském ústavu. Tam si jej povšiml profesor hudby Vilko Novak a přesvědčil jej, aby i přes ztrátu stipendia studium na učitelském ústavu přerušil a přešel na Chorvatskou hudební akademii. Na studium si pak vydělával hrou na varhany v záhřebských kostelech. Soukromě dokončil i učitelský ústav a od roku 1917 působil jako učitel v obci Kotari nedaleko Samoboru. V té době zkomponoval svou první symfónii f-moll, která se stala i první chorvatskou symfónií vůbec.

13. prosince 1918, ve věku dvacetidevíti let, byl zvolen županem Turopoljského kraje a svůj mandát ještě dvakrát obhájil. V této době se hudbě příliš nevěnoval. K hudbě se opět vrátil v roce 1927. Stal se profesorem kontrapunktu a hry na varhany na Záhřebské akademii múzických umění a na této škole působil až do odchodu do důchodu v roce 1961. Řadu let byl i jejím rektorem. V Záhřebu založil soukromou hudební školu "Polyhimnia".

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Již jako student komponoval chrámovou hudbu. Po dokončení studia se připojil k ceciliánskému hnutí, které se snažilo obnovit čistotu chrámové hudby, s důrazem na originalitu chorvatské církevní hudby. Z té doby pochází např. "Missa solemnis" A-dur (1912). Kromě toho sbíral a upravoval lidové písně a zejména se věnoval tvorbě pro varhany.

Vrcholem jeho díla měla být "Missa euharistica jubilaris" pro sbor a dechový orchestr, kterou zkomponoval v roce 1940 a která měla být provedena pod širým nebem při příležitosti oslav 1300. výročí přijetí křesťanství v Chorvatsku. Válka však tomuto provedení zabránila a mše byla poprvé hrána pouze s varhanním doprovodem, v bazilice Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Záhřebu v roce 1943. Ve své původní podobě byla provedena až v roce 1966.

Psal rovněž práce hudebně-teoretické. Jeho učebnice kontrapunktu a polyfonie, se používá dodnes.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]