François Régis de La Bourdonnaye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
François Régis de La Bourdonnaye
Narození 19. března 1767
Angers
Úmrtí 28. srpna 1839 (ve věku 72 let)
Drain
Některá data mohou pocházet z datové položky.

François Régis de La Bourdonnaye, hrabě de La Bretèche (19. března 1767, Angers - 28. srpna 1839, zámek Mesangeau u Beaupréau, (Maine-et-Loire) byl francouzský royalistický politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na počátku francouzské revoluce byl městským úředníkem v Angers. Od roku 1792 bojoval v armádě prince Conde a poté po boku chouanů ve Vendée. V době konsulátu se podřídil ústřední vládě a stal se starostou města Angers.

Roku 1815 zastupoval departement Maine-et-Loire v tzv. Chambre introuvable (správně Chambre des deputes - první zákonodárný orgán druhé restaurace - nástroj bílého teroru). Po dobu 15 let byl vedoucím představitelem tzv. kontraoposice (extrémní pravice) a vydobyl si pseudonym „Bílý jakobín”. Ve vládě Julese de Polignaca obdržel roku 1829 křeslo ministra vnitra , ale pro své extrémní návrhy a názory se stal i pro reakcionářské vládní kruhy neudržitelným a po třech měsících byl nucen vládu opustit. Král Karel X., jej nato jmenoval členem královské tajné rady. Od 27. ledna 1830 byl i pairem, ale jen do červencové revoluce 1830. Od té doby žil v ústraní na svém zámku Mesangeau u Beaupereau, kde též zemřel.