François Régis de La Bourdonnaye

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
François Régis de La Bourdonnaye
François Régis de La Bourdonnaye, comte de La Bretèche.jpg
Narození 19. března 1767
Angers
Úmrtí 28. srpna 1839 (ve věku 72 let)
Drain
Funkce Pair of France (1830)
poslanec francouzského Národního shromáždění
Některá data mohou pocházet z datové položky.

François Régis de La Bourdonnaye, hrabě de La Bretèche (19. března 1767, Angers28. srpna 1839, zámek Mesangeau u Beaupréau), byl francouzský royalistický politik.

Život[editovat | editovat zdroj]

Na počátku francouzské revoluce byl městským úředníkem v Angers. Od roku 1792 bojoval v armádě prince Conde a poté po boku chouanů ve Vendée. V době konzulátu se podřídil ústřední vládě a stal se starostou města Angers.

Roku 1815 zastupoval departement Maine-et-Loire v tzv. Chambre introuvable (správně Chambre des deputes - první zákonodárný orgán druhé restaurace - nástroj bílého teroru). Po dobu 15 let byl vedoucím představitelem tzv. kontraoposice (extrémní pravice) a vydobyl si pseudonym „Bílý jakobín”. Ve vládě Julese de Polignaca obdržel roku 1829 křeslo ministra vnitra, ale pro své extrémistické názory se stal i pro reakcionářské vládní kruhy neudržitelným a po třech měsících byl nucen vládu opustit. Král Karel X., jej nato jmenoval členem tajné královské rady. Od 27. ledna 1830 získal titul paira, ale po červencové revoluci roku 1830 ho ztratil. Od té doby žil v ústraní na svém zámku Mesangeau u Beaupereau, kde také roku 1839 zemřel.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]