Fischerovy šachy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fischerovy šachy
Jedna z 960 možných počátečních pozic
Jedna z 960 možných počátečních pozic

AutorRobert James Fischer
Datum vydání19. června 1996
Druh hryDesková
Počet hráčů2

Fischerovy šachy (známé také jako Fischerovy náhodné šachy nebo Chess960) je varianta šachu, kterou vymyslel bývalý šachový mistr světa Bobby Fischer a veřejně ji oznámil 19. června 1996 v Buenos Aires v Argentině.[1][2] K Fischerovým šachům se používá stejná šachovnice i stejné figury. Rozdíl je v tom, že figury na 1. a 8. řadě nemají pevně dané postavení, ale náhodně se jejich pozice vybírá. Náhodné rozestavení nedovoluje hráči získat výhodu pamatováním si variant v zahájení a tím podporuje samotnou kreativitu hráče.

Aby se zachovala dynamická povaha šachové hry jsou pravidla rozestavení figur přizpůsobena tak, že střelci musí být na obou barvách polí a oba hráči mají právo provést rošádu na obě strany.[3] Existuje 960 možných pozic rozestavení figur na začátku partie.

V roce 2008 FIDE přidalo Fischerovy šachy do dodatků pravidel šachu.[4]

Rozestavení figur[editovat | editovat zdroj]

Před partií se rozestavení figur náhodně určí, ovšem jenom v rámci pravidel Fischerových šachů. Po rozestavení se partie hraje jako klasické šachy až na rošádu, která může být provedena nezávisle na rozdílném postavení krále a věží.

Pravidla výchozí pozice[editovat | editovat zdroj]

Pěšci se umístí na druhé (a sedmé) řadě jako ve klasickém šachu a pro ostatní figury na první (a osmé) řadě platí následující omezení:

  1. Střelci musí být umístěni na opačně barevných polích.
  2. Král musí být umístěn mezi věžemi.

Figury černého jsou umístěny zrcadlově proti bílým figurám. Například pokud je bílý král postaven na f1, pak černý král musí být umístěn na f8. Král nikdy nezačíná na a- nebo h-sloupci, protože by nezbyl žádný prostor pro věže.

Určení rozestavení figur[editovat | editovat zdroj]

Rozestavení figur na první (a osmé) řadě se určuje před partií náhodně pomocí házení kostkou, házení mincí, karet nebo speciálního počítačového programu.

Původ názvu Chess960[editovat | editovat zdroj]

Název Chess960 se skládá ze dvou částí: Chess (anglicky šachy) a 960 (což odkazuje na 960 možných počátečních pozic). Každý ze dvou střelců se může postavit na jedno ze čtyř polí. Dáma se potom může postavit na jedno ze šesti polí. Jezdec se poté může postavit na jedno z pěti (druhý na jedno ze čtyř) polí. Zbývají tři pole, na které se postaví král a věže tak, aby byl král mezi věžemi. To znamená, že je zde 4×4×6×5×4=1920 různých počátečních pozic, kdyby se jezdci od sebe nějak lišili. Jezdci se ale nijak neliší, tudíž existuje 1920÷2=960 různých počátečních pozic. Polovina z 960 pozicích je sice zrcadlově symetrická s druhou polovinou, ale Fischerovy šachy mají vzhledově stejné rošády jako v klasických šachách a ty jsou asymetrické (tudíž se v těchto symetrických pozicích rozdíl nachází).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chess960 na anglické Wikipedii.

  1. Eric van Reem. The birth of Fischer Random Chess [online]. chessvariants.com [cit. 2016-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Gligorić (2002), p. 9
  3. Gligorić (2002), p. 40
  4. E. Miscellaneous F. Chess960 Rules [online]. FIDE. Dostupné online. (anglicky)